| SingleForOne a întrebat:

Daca persoanele vegetariene/vegan mananca astfel de mancaruri, dar ar avea si animale de companie carnivore, ce poate sa le ofere acestor animale sa mănânce?
Sau ei nu ar detine deloc animale carnivore, dar tot herbivore, ca si ei?

Cainii si pisicile sunt carnivore, ca natura a lor. Ar insemna ca persoanele vegetariene/vegan sunt ipocrite, deoarece accepta ca animalele lor mance carne?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Alegerea de a fi vegetarian e o alegere personala. Nu are legatura cu ceilalti membri ai familiei si nici cu animalele pe care le detine. Nu poti decide pentru altii deci nu e ipocrizie daca sotia vegetariana da mancare cu carne soțului ei sau animalelor.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Isi invata animalele de companie cu mancare vegetariana, fara carne.
Cunosc o batranacare are vreo 8 pisici, invatati vegetarian. Mananca morcovi, spanac, paine inmuiata in lapte etc.
Soareci nu, fiindca nu le cunosc. big grin

| LPCTSTR a răspuns:

Nu neaparat, avem vegetarieini care dau animalelor numai rahaturi din frunze, cu absurdul crezamant ca asa e bine pentru animal.

| haileewatson a răspuns:

Alegerea unui om de a manca vegetarian sau vegan e alegerea lui, nu are legatura cu animalele de companie.
Oamenii pot trai cu o alimentatie vegetariana/vegana, dar cainii sau pisicile (de exemplu) nu pot. Ei sunt carnivori de fel. Oamenii nu sunt carnivori exclusiv.
Cunosc vegani care au caini sau pisici sau alte animale