| Exal a întrebat:

De e a facut Dumnezeu animalele sa se manance unele pe altele? De ce tigrii mananca caprioare, vulpile gaini, pisicile sobolani si tot asa?
De ce nu sunt toate inofensive si vegetariene?
De ce a facut Dumnezeu ca carnea de animal sa aiba gust bun? Poate asa oamenii nu mai mancau animale daca avea gust rau. Sunt 80% carnivor dar mereu cand mananc carne de animal ma gandesc "ma, ce mananc acum compunea un organism viu...saracul porc nu facea nimic rau
decat sa stea in padure sau in ograda iar eu il mananc...".

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu te uiti la filme documentare cu animale, asa in general? Daca te uitai, aflai si raspunsul la intrebarea ta. Datorita faptului ca omul nu a mai putut sa administreze pamantul dupa caderea in pacat si aparitia mortii pe pamant, in situatia in care toate animalele ar fi fost vegetariene s-ar fi distrus toate resursele vegetale pe pamant si ar fi existat munti de hoituri. Prin aparitia carnivorelor se asigura un echilibru in natura animalele carnivore consumand in general ierbivorele cu probleme medicale. Astfel se reduce rata mortaciunilor si consumul de vegetatie aparand un echilibru in natura. DAR nu-ti face griji, in curand Pamantul va ramanea fara animalele salbatice inclusiv pestii din oceane. La ora actuala, moartea NEEXPLICATA a peste 50% din animalele salbatice din lume in ultimii 10 ani avanseaza vertiginos asa ca n u ar trebui sa-ti mai faci ganduri, in cativa ani dispar si ai sa le vezi doar la TV.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru a se pastra echilibrul de gaza necesare vietii de toate tipurile

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

@echilibrul de gaze necesare fiintelor vii, plante si animale

| Exal explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu ma refer din punctul de vedere a lui Dumnezeu, de ce permite astfel de macel intre creatiile sale?

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Exal):

Ai vorbit tu cu Dumnezeu si el afirmat ce ai raspuns tu!?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ceva nul si inexistent nu poate fi decat nimicul absolut! laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

@ doar daca acceptam existenta unui personaj numit dumnezeu, putem fi de acord ca vietuitoarele, prin modul lor de a se hrani, si a se descompune dupa moarte produc acel echilibru au gazelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa suntem învățați. Știi ce spun, atunci când practici ceva, devine obicei. Cu cât practici mai mult acel lucru, anual, devine tradiție, iar mai apoi, obsesie. Nu exista diferențe între carnea de porc și carnea de câine. Însă dacă alegem sa mâncam carne de câine in schimbul cărnii de porc suntem orbiți de o scârbă fără de măsura.

Cu toate acestea, nu exista diferența atâta timp cât este carne. Cel puțin in unele cazuri.

Încă din Biblie se specifica faptul ca Iisus binecuvânta Peștele și pâinea, și-i hrănea pe apostoli, binecuvânta vinul... este o întrebare la care nimeni nu are răspuns.

Tu ce crezi?

| Romanul86 a răspuns:

Să nu se suprapopuleze planeta.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Desi la inceput leul nu fugea dupa caprioara? se jucau impreuna a

| Exal explică (pentru RAY):

Adevarat...leii nu tin cont ca vanarea in exces a unui animal ii va aduce sfarsitul speciei,

Răspuns utilizator avertizat