| Doreata_Andrei_1998 a întrebat:

De ce am nevoie pentru a tine o pisica in casa, adica cam cat ma costa mai ales daca e pui nou nascut, si cam cat costa la inceput gen adapost, mancare. vreau raspunsul in mare, la o mancare de pret mediu si toate cele.

3 răspunsuri:
| AmmyShadow a răspuns:

Buna! Eu am o pisicuta. Are doua luni si o saptamana. Ai nevoie si de o litiera cu nisip, unde sa isi faca nevoile. Si trebuie sa iei in considerare ca nisipul trebuie schimbat de 3 ori pe zi! P.S Nisipul nu se ia din curte, Ci se cumpara! Si daca sterilizezi pisicuta nu o sa mai intre in calduri si nu o sa mai faca pui. Si ai face o alegere buna daca ai lua o pisicuta/un motanel. Sunt foarte afectuosi si jucausi amandoi si nu sunt lenesi. Cand sunt pui au nevoie de mai multa odihna, precum un copilas! Apropo, sterilizarea costa in jur de 100 de lei si se face la 6-7 luni, dar mai sunt si niste vaccinuri care trebuie facute! Si daca are paraziti, o poti deparazita tu sau sa o duci la un medic veterinar sa vezi ce iti recomanda! Cand sunt mici ei trebuie hraniti din doua in doua ore, inclusiv noaptea! Procesul se repeda pana la 3 saptamani! Oricum, mai bine consulti un medic veterinar! Sper ca te-am ajutat! happy :* big grin Nu uita de fundita! :

| AmmyShadow a răspuns:

Buna! Si eu am o pisicuta! Am luat-o de la o luna! Dar stiu si despre cei mici!
Cand sunt mici, pisicutii trebuie hraniti cu pipeta sau cu un biberon special pentru pisici mici! Ei trebuie hraniti din doua in doua ore, inclusiv noaptea!
Si pentru a putea urina si a defeca, trebuie sa ii masezi un servetel umed sau cu o manusa pe la fundulet, asa face si mama lor. Daca nu pot muri!
Hranirea lor:
Sa nu ii dai lapte de vaca sau din magazin, ci doar lapte de la farmaciile veterinare special pentru pisicuti sau lapte praf pentru sugari. Nu uita doar cu atat trebuie hraniti! Hrana pentru juniori se adauga de la o luna! De la trei saptamani se scade din lapte, dar mai bine intreaba medicul veterinar, ca sa iti spuna exact ce trebuie facut! Sper ca te-am ajutat! happy big grin :*

| Biutzapisic a răspuns:

Ai spus ca e vorba de un pisoi...Asadar, o sa aiba mai multe nevoi. Ca mancare, iti recomand sa ii cumperi pliculete cu mancare umeda pentru pisoi(maxim 3 lei plicul), insa pana mai creste ai putea sa incerci sa ii dai niste lapte cu seringa. Cand mai creste, poti incepe sa ii cumperi mancare uscata pentru juniori(pretul variaza de la 5 la 11 li kg) Va trebui sa il tii intr-un loc unde este cald, altfel risti sa se imbolnaveasca. De asemenea, ai grija sa ii faci vaccinurile necesare. Uitasem, vei avea nevoie si de o litiera unde sa isi faca nevoile(plus nisip pentru pisici-10lei). Mult succes cu micutul!