| ღNameღ a întrebat:

De ce animalele au coada si oamenii nu?

Răspuns Câştigător
| Annitu a răspuns:

Câinele îsi foloseste coada pentru a comunica. Este bine sa cunosti semnificatia acestor miscari ale cozii pentru a putea reactiona în mod potrivit în functie de situatia indicata. De exemplu, daca un câine îsi agita coada în toate partile este semn de mare bucurie, daca tine coada paralel cu solul este foarte interesat de un anumit lucru. O coada rigida, orizontala denota faptul ca acel câine se simte amenintat, iar celebra „coada între picioare" e semn de supunere.
Coada ajuta pisica sa-si schimbe rapid centrul de greutate in timp ce se catara pe garduri inguste, fara a exista riscul sa se clatine sau sa cada.
Coada are un rol de echilibru, iar pentru unele animale este un intermediu de comunicare intre ele.

9 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Alta intrebare stupida mai puteai sa pui?laughing pai de ce imagineaza-ti omul cu coadalaughing si tot Dumnezeu ne-a lasat fara daca avea el ne dadea si noua si tot animalele sunt diferite fata de om

| Dash a răspuns:

Si la ce ar folosi o coada oamenilor?

| Annitu a răspuns:

Mulţumesc pentru fundă. Mă bucur că ţi-am fost de ajutor.

| Radioactive a răspuns:

Din mai multe motive:
1. Ca sa intrebi tu.
2. Fiindca omul e mai evoluat, e cel mai evoluat mamifer.
3. Deoarece oamenii-s oameni si animalele-s animale.

| paulion a răspuns (pentru Radioactive):

Cum sa gândești asa, oamenii sunt oameni si animalele sunt animale. https://www.google.ro/......ps?/search

| Isabela96 a răspuns:

Nu toate animalele au coada.Asa a vrut Dumezeu.
Dar mitologia spune ca si oameni au avut coada mai de muullltt de aia avem unmic os care seamana ca un ramas de coada. Daca nu ma crezi intraba un profesor de biologie ca un profesor nea spus noaua asta

| Siyah a răspuns:

Da ce vrei sa faci cu coada? laughing))

| Ionela78 a răspuns:

Pentru ca in primul rand am arata charaghioslaughingfunda?

| Ion a răspuns:

Pentru ca daca am avea coada, nu ne-am mai putea lua pantalonii si chilotii pe noi.