| sua01 a întrebat:

De ce mi se inerzeste apa..am un acvariu de 4, 5 sau 6 litri si apa mi se inverzeste chiar daca o schimb la cel mult 2 saptamani. Cum pot sa pastrez apa fara sa fie verde?
Am un filtru, un termometru, doa plante mici,doi Betta Splenders, doi neoni si un sanitar.

4 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

Poate este de la lumina care ajuta plantele sa creasca.Trebuie sa fie bec neon, nu bec normal! happy

| lovitddefulger a răspuns:

Pai daca acvariul e asa mic si mai pui plante pe deasupra, te vezi ca te mai si mira.
Pestii aia au nevoie de mai mult spatiu, nu juma de litru per peste.Macar 20 l mai merge.succes

| cosminvasile a răspuns:

Ar fi mai multe motive printre care si faptul ca apa e calda asa cum si trebuie daca ai pesti sensibili la frig(neoni), sau ar mai fi lumina excesiva, plantele prea multe si nisipul care poate contine microorganisme care accelereaza acest "fenomen"... parerea mea ar fi sa-ti cumperi alti pesti cum sunt guppy care nu au nevoie de incalzitor. bafta

| sua01 explică:

Pardon, am un acvariu de 10 litri