| FallingRain a întrebat:

De curand am luat de la o colega un pisoi de o luna si o saptamana si l-am dus la tara. Acolo matusa mea mai are si un caine din rasa Labrador Retriever. Pisica si cainele sunt masculi amandoi. Momentan pisoiul sta numai in casa pentru ca este prea mic sa iasa afara. De aici vreau sa pun mai multe intrebari:
1. Cum fac pisica si cainele sa se impace intre ei? Cainele este cam invidios ca pisica primeste si ea atentie, desi nici el nu este neglijat. Pisica nu este inca constienta de pericol si se apropie de caine fara nicio ezitare.
2. Pisoiul nu mananca decat carne cruda si asta doar daca i-o da cineva in gura. Matusa mea cateodata este retinuta toata ziua la servici si nu are cine sa hraneasca astfel pisoiul. Ce s-ar putea face ca el sa invete sa manance ca o pisica normala?
3. Ce accesorii imi recomandati pentru pisoi? Incluzand jucarii, zgarzi, hamuri si toate cele? Firma si pretul va rog.
Dau funda doar cui imi da cele mai bune sfaturi.

1 răspuns:
| wimpyannya a răspuns:

Si eu am un pisoi si un caine. Cainele meu are 7 ani iar pisica o am de 2 ani adica am gasit-o pe strada si vreau sa iti spun ca nu era pui. Am foarte multe experienta in ceea ce priveste animalele asa ca daca ai da importanta la ceea ce iti spun eu, ar da rezultate.
RASPUNSURILE MELE:
1) Avand in vedere ca pisica este pui, ar trebui sa o lasi pe langa catel ( nu conteaza ca e femela sau mascul pentru ca un caine nu da importanta acestui lucru cand vine vorba de pisici) stati lana Ritriver cat mai mult timp, iubiti-l, alintati-l asa ii veti aratat ca tot el este stapanul casei. De asemenea daca se repede la pisoi, o mica atentionare fata de catel ar fi ceva normal iar o palma la fund pisicii ar fi si mai normal pentru ca ea nu are voie sa ii ia din castron caintelui. Totul tine de voi, daca voi o acceptati atunci si cainele o accepta.
2) Nu are voie sa faca figuri. Sa ii desfaca bucata de carne frumos in castronel si sa o puna la indemana motanelului, iar daca nu vrea sa manance nu ii dati altceva si nu il bagati in seama, va veni de la sine si se va duce sa manance. Acest lucru trebuie facut chiar si cu voi acasa.
3) Cel mai important '' accesoriu'' sa spun asa este vaccinul. Apoi o zgarda anti purici. Avand in vedere ca matusa ta sta la curte, nu cred ca ar avea nevoie de lesa hamuri si altceva pentru ce motanul este motan si o sa plece si cu zilele cand or intra in calduri pisicile. Ca jucarii, cumparai soricei dinaceia cu cheita sunt foarte buni pentru dezvoltarea reflexelor tactici de vanatoare etc.

Acum daca faceti toate aceste lucruri punct cu punct si cu rabdare, va da rezultate? Atentie, cainele trebuie iubit primul si mai mult, sa nu uitam ca a venit primul in acea casa curte etc. Nu tineti pisoiul in casa chiar daca e mic, sa iasa cineva cu el afara si chemati si catelul si jucativa cu ei, cu amandoi. Nu stiu o sa sune prostesc dar dati si voi putin in boala copiilor adica atunci cand te joci cu Ritriverul, fa-ti vocea de copil alinta-l si chestii din astea. Sper sa te ajute ceea ce ti-am spus