| GulDan a întrebat:

De la un timp pisica mea a devenit agitata si se tavaleste mereu pe spate ca si cum ar vrea sa se joace dar nu vrea ca mai si miorlaie si alte sunete mai ciudate...ce poate sa aiba?

9 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu are sens sa o duci la veterinar, nu e nebuna sau turbata, e doar in calduri. Am 4 pisici si un motan, iar cand sunt in calduri se freaca de toti peretii, se tavalesc peste tot si urla ca la concert. E perfect normal, e perioada.

| RedNose a răspuns:

E in calduri. Cel mai bine ai steriliza-o, ar scapa si ea de atata neliniste, de boli care pot aparea, nu va mai murdari in aceasta perioada din cauza ciclului, s.a.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E in calduri

| anonimg a răspuns:

Sterilizeaz-o.
"În cazul pisicilor domestice, perioada de călduri la pisici ține din ianuarie până în august.
Dacă nu se imperechează sau dacă nu este sterilizată, pisica ta va avea aceste cicluri de călduri la fiecare 2-3 săptămâni, cauzând numeroase neplăceri atât pentru stăpâni cât și pentru ea însăși." Sursa: http://pisicata.ro/perioada-caldurilor-si-imperecherea

| zaratu a răspuns:

O fi in calduri

| StefiChan8D a răspuns:

Ea poate avea dureri, poate fi grav. Mai bine o duci la veterinar, nu e de gluma cu asta.

| Tanase_Diana_1982 a răspuns:

Daca nu te joci cu ea normal ca o sa faca asa.Am si eu 6 pisicute.Si inca 3 puisori.Si mai multe animale.Si asa imi faceau si mie deci joaca-te cat mai des cu ea.Si cumparai (daca vrei) un ghemotoc de ata sau de lana de la Pet Shop sau poti sa ii iei animalute din astea mici si colorate. Fundita?

| BizuBVBArmy a răspuns:

Sunt mai multe probleme care pot fi
1E in calduri
2 Are paraziti
3 O deranjeaza ceva
4 Vrea sa se joace
5 Simte prezenta unei pisici straine
6 O sperie alte animale
7 Poate fi gravida si simte finte care o agita
8 Este stresata
9 Este curioasa de ceva dar si speriata in acelasi timp de acel ceva
10 Animalele pot prevesti cutremure furtuni vijeli etc.
Astea ar fi cele mai importante cazuri! Funda?

| Himmura_Kenshyn_1988 a răspuns:

Incearca sa o duci la un veterinar s-au mai exista o posibilitate ca pisica ta sa simta niste lucruri mai putin " normale " animalele au niste simturi mai dezvoltate decat ale omului sper sa iti fie de folos partea cu Veterinaru