| SunnyDay79 a întrebat:

Doberman-ul e genul de caine care se ataseaza de o singura persoana sau de mai multe?

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Suferi de egoism?
De ce nu l-ai lăsa să iubească si pe alții?
Normal că pe tine te va iubi mai mult, dacă ii vei oferi dragoste si protecție. Se va atașa de cel cu care va petrece timpul mai mult si nu-l va agresa. Of, si dacă-i oferi iubire, va fi al tău în totalitate! Si nu, nu se va mai dezlipi de tine, va fi cătelul fidel și ascultător!
Depinde de educatia care i-o vei oferi.

| SunnyDay79 explică (pentru floresdemayo):

Cam sufar eu de egoism.Nu neg

| floresdemayo a răspuns (pentru SunnyDay79):

Iubirea e permisivă, fii si tu mai indulgent cu bietul animal. El iubeste pe cel care-l răsfață cel mai mult, pe cel cu care se joacă, care-l mângâie, care-i oferă iubire! Cum el știe să te iubească neconditionat, tot așa să-l iubesti si tu! Nu pune condiții!

| Camelisa a răspuns:

Te va iubi mult mai mult pe tine!
Doberman-ul de ataseaza de obicei de stapan.Mai ales daca il dresezi, este un caine de nota 10.
Iti spun asta pentru ca am cunoscut cazuri.
Numai bine

| S?ndu??a a răspuns:

Pai din cite stiu eu rasa Doberman se ataseaza numai de tine si te apara de ceilalti, poate sa se ataseze de toate persoanele cunoscute sau cel mai bine de familia ta, sau chiar de tinehappy