| Andreealove34 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un caine...mai exact un bichon, dar nu stiu ce rasa sa fie frisee, bolognese, maltese sau havanese.Este primul meu caine...as vreau sa stiu daca il pot lasa singur in apartament. Mentionez ca eu sunt la scoala si termin orele la 13:30 si nu are cu cine sta pana la aceasta ora. Pot sa ii dau mancare obisnuita si nu cumparata?
Rog pe cei care au un caine sa imi spuna conditiile de a avea, de a intretine acest caine si daca este greu sa il dresez sa faca nevoile fiziologice unde trebuie?
Multumessscc... fundahappyhappy

Răspuns Câştigător
| cosminini a răspuns:

Heii! Eu am un bichon Maltese si ma declar foarte multumit de el, e baietel si tocmai a facut 1 an! E foarte activ si jucaus ii place sa fie alintat etc. Eu l-am luat pe timp de vara, de cand era puiut asa ca 3 luni am fost tot timpul cu el acasa. Asa ca ti-as recomanda sa il iei pe timp de vara, deoarece timp de 3 luni are timp sa se obisnuiasca cu tine, familia casa etc. La mine singura problema cu el e ca se mai usureaza pe unele persoane rolling on the floor, e chestie de marcat teritoriul, dar trebuie sa stau cu ochii pe el tot timpul. Oricum eu iti recomand aceasta rasa. Sper sa ai grija de urmatorul micut! Succes!

4 răspunsuri:
| mihaicelsfant a răspuns:

Buna eu am avut maltese, este un caine care iubeste viata. mancare eu i-am dat mancare obisnuita si nu are nimica, cainele e foarte jucaus si da il poti dresa de mic. SA NUI FACI BAIE NUMA DUPA O LUNA SAU DOUA

| Lavii007 a răspuns:

Buna. Pentru inceput nu e bine sa il lasi singur. Probabil vrei un puiut, trebuie sa se obisnuiasca cu tine, cu casa, s-ar putea sa roada diferite lucruri sau sa planga daca il lasi singur. Deci doar dupa ce mai creste. Fiind un catel de rasa cel mai bine ar fi sa ii dai mancare speciala pentru caini, mancarea obisnuita nu e prea sanatoasa pentru el si nu contine tot ce are nevoie. Daca il iei de micut nu e foarte greu sa il inveti sa isi faci nevoile in baie pentru inceput si apoi afara. Inainte sa iti iei catel trebuie sa iei in calcul ca pana la 1 an are nevoie de vaccinuri periodic. Ii trebuie afectiune, joaca, scos la plimbare, deci destul de multa atentie. Sper ca te-am ajutat happy

| NaomyTommy a răspuns:

Buna! E un pic greut cu puiutii. In primul rand trebuie sa le faci cele 3 sau 4 vaccinuri si deparazitare interna di externa. Nu e neaparat sa ii iei mancare speciala poti dimineata sa il hranesti cu mancare speciala apoi mancare normala eu asa fac cu carelusa mea si e mare si grasa acum sa nu se plictiseasca si sa inceapa sa roada tot ce prinde trebuie sa te duci la un magazin de catei si sa ii iei niste jucarii sau jucarii de la fratii/surorile mai mici dar acestea sa fie doar pentru catelus, cu catelusii e un pic mai greu cu letiera nu stiu sa iti zic exact cum pentru ca a mea face afara ea sta afara si cand face mizerie spal cu apa sa nu miroase in fine il poti lasa singur dar sa nu ii dai voie in toata casa pentru ca se plictiseste si cand o sa ajungi acasa o sa iti pui mainile in cap, iar de dresat il poti dresa de cand e mic cand ii e foame atunci poti sa il inveti mai repede cu cateva bobite pentru el si il chemi depinde ce vrei sa il inveti pentru prima data ar trebui sa il inveti sa vina la tine cand il chemi apoi restul eu mi-am invatat catelusa sa mearga dupa mingie o aduce inapoi dar nu vrea sa ii deie drumul mno e un pic greut dar te vei obisnuii succes si sa ne spui daca ti-ai luat catelus si sa ne arati poze paa

| Darita a răspuns:

Eu ti-as recomanda Bichon Havanez. Nu moare de foame pana la ora 1, inainte sa pleci la scoala ii dai mancare (e caine, mananca orice, oase, mancare la conserva etc). Eu am avut unul si manca 1 1/2 conserva (Pedigree) pe zi, fiind mic. Asa arata conserva http://s3emagst.akamaized.net/......087d0f.jpg

Va trebui sa il periezi macar odata la 2-3 zile si spalat la nevoie.

Daca il cumperi mic, fa-i vaccinul cat mai repede (daca nu a fost vaccinat). Poate face parvoviroza.

Succes :)!

P.S: Bichonii sunt niste nazdravani, daca il lasi singur atatea ore o sa innebuneasca, ar trebui sa-i lasi niste jucarii (o minge, un os, vezi tu).