| demonel a întrebat:

Este adevarat ca hamsteri nu beau apa niciodata?

Răspuns Câştigător
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Am sa iti dau cateva lucruri utile de stiut despre hamsteri: 1)hamsterii sunt animalute nocturne, petrecandu-si toata ziua dormind.de aceea sunt animale de companie grozave daca in timpul zilei nu este nimeni acasa.; 2)nu hrani un hamster excesiv, pentru ca el isi poate umple falcile cu hrana si o poate depozita in cusca. daca manca prea mult sau hrana mucegaieste, hamsterul se va imbolnavi.; 3)toaletarea unui hamster este foarte importanta! majoritatea hamsterilor au parul scurt, dar toti au nevoie de o toaletare frecventa. poti folisi o simpla periuta de dinti ca sa peri usor hamsterul.hamsterii cu parul lung necesita toaletare zilnica!; 4); cand iei un hamster in mana pentru a-l hrani sau altceva ai mare grija, te poate musca! incearca sa-l obisnuiesti cu luat-ul in mana de mic si avertizeaza-i pe cei mai mici din familie cand vor sa se joace cu animalutul tau.; 5):amenajarea custii:ai grija ca cusca sa fie curata inainte de a pune orice in ea.verifica toate barele si daca nu exista "portite" de scpare pentru hamster. dupa ce faci toate acestea pune un strat de rumegus sau aschii pe podeaua custii.hamsterii au obiceiul de as face culcusul intr-o mare cantitate de fan, asa ca doua pani de fan ar fi si ele bine venite intr-un colt al custii. pune hrana si apa dininte de a pune hamsterul in cusca.hamsterii nu mananca foarte mult dar ar trebui sa aiba o cantiate mica de hrana proaspata si putina apa curata scimata zilnic.trebuie sa ii pui hamsterului multe jucarii, si indicat ar fi :rotite pentru miscare(dar ai grija sa fie bine fixate), tuburi prin care sa se poata strecura, etc.toate acestea le poti cumpara de la un magazin de animale specializat. daca nu ai destiu bani(Doamne fereste!), ii poti pune simple suluri de gartie igienica si lucruri facute de tine.ai grija! cu timpul sulurile de carton si chiar cele de plastic vor fi roase si vor trebui inlocuite daca vrei ca hamsterul sa nu se raneasca in ele. eu ti-am dat niste sfaturi utile, si ca raspuns final:hamsterii beau apa, si asta in cantitati variate dupa temperatura. ursii koala nu beau apa niciodata, absolut niciodata! sper ca ti-am fost de folos.indiferent ca intrebarea ta era pusa pe site din curiozitate, ite sfaturi nu strica nimanui, chiar daca ai sau nu hamsteri sua alte animale.cu drag, I_LOVE_YOU_AND_I_AM_COOL

13 răspunsuri:
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Scz pentru greseli, sper ca intelegi ca nu mai corectez acum

| M.madallina a răspuns:

Nu este adevarat.

| TraficantaDeVisee a răspuns:

Da au nevoie de apa!

| onofrei89 a răspuns:

laughing.Cum sa nu bea apa? Nu e adevaratwinking

| juniper a răspuns:

Nu, ei beau, dar poate alt fel de apa, pretentiosii astia laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-l pe userul harciog.
El stie cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, beau whiskyhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ei isi iau apa din hrana, din legumele care i le dai tu, parca asa stiam, daca ma insel imi pare rau!happy

:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat, are nevoie si de apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hamsterii beau apa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei nu beau apa, dar beau vinlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba daa! hamsterii bea apa ba chiar e ceva ce nu trebuie sa lipseasca di cusca lor. Daca nu bea apa hamsterii se deshidrateaza si mor. Daca pui apa intr-un bol la hamster ar fi recomandat sa o sa schimbi de 1-2 pe zi! Dar poti sai dai hamsterului si alimente care contin multa apa cum ar fi sala castraveti etc. De evitata citricile si castravetii!

| spooky a răspuns:

Nu este adevarat.eu am un hamster pitic si bea apa, dar foarte putina pentru ca isi mai i-a si din alimente.