| DanyXhell a întrebat:

Buna TPU.As vrea si eu sa stiu daca hamsterii beau in general apa.Am avut rasa pitic si nu le-am dat apa dar au trait.Acum mi-am luat inca 2 hamsteri nu stiu ce rasa sunt pui inca. Nu stiu cu siguranta daca beau apa sau nu beau, am auzit de multe ori ca nu beau apa. Dau funda!

7 răspunsuri:
| Tiby a răspuns:

Pai da ei beau apa
sunt un fel de butoiase speciale in care sa le pui apa
le poti lua de la petshop-uri
eu am purcelus de guineea
nu ii dau apa prea des dar ii dau multa verdeata bogata in apa sau d'astea
insa cand ii dau si apa separat bea de nu se mai opreste
dar nu stiu daca bea de sete sau doar ca sa roada varful butoiasului, acela fiind metalic(banuiesc ca stii cum arata obiectul acesta pe care il descriu)
asa ca decat sa isi umfle burta aiurea si sa ma mai si enerveze cu zgomotul ce il face rozand varful acela metalic ii dau apa mai rar. happysi nu sufera deloc big grin
oricum la tine la hamsteri eu zic ca poti sa le mai dai din cand in cand. sa se mai revigoreze si ei big grin

| Robii a răspuns:

Pentru orce eventualitate pune-i si ceva cu apa...si daca nu vrea nu bea corectbig grin? fundita:X

| GoogLeMaN a răspuns:

Ar trebui sa bea apa! Deoarece s-ar deshidrata daca nu ar bea apa! fundita!

| Draghicieladenisa a răspuns:

Hey! Cum sa nu bea apa?hee hee Sunt animale si au nevoie totusi de apa. Poate cel care l-ai avut inainte isi lua apa din alimentatie (desi nu stiu cata apa au chestiile alea care le rontaie ei). Eu aveam un dispzitiv special in care le puteam apa(semana cu un biberon si il agatam acolo in cusca lui). Intereseaza-te intr-un pet shop de asa ceva. Sa-ti traiasca! Acum m-a sunat si sora mea sa ma intrebe daca sunt de acord sa ia o pereche de porcushori de Guineea. U ai avut? Stii ceva despre necesitatile lor? tongue

| princess a răspuns:

Eu am avut si in cusca care am cumparat-o special pentru ei avea si o chestie unde le puneai apa.eu cred ca da trebuie sa bea si apa nu :d ca daca nu cum traiesc? u oricum pune-le sa aiba acolo daca vor bea bine dac nu tot asa da sa nu iti moara de sete.sau daca nu esti sigur intreaba la magazinul de animale de unde i-ai cumparat

| Ofiintă a răspuns:

Nu te lua dupa cei care spun ca nu beau apa
Poate uneori nu au asa mare nevoie de apa ba chiar deloc pentru ca i-ai dat un morcov proapat de unde a obtzinut contzinutul necesar de apa ba chiar era si ud
sau mai ales daca i-ai dat un mar
Daca o sa-i dai numa chestii uscate
cum ar fi mancarea de hamsteri
va trebui sa-i dai apa
apropo nu ai biberon
un recipient care se agata la baza unei custi
si de acolo isi poate lua apa
pentru ca picura
primul meu hamster era obisnuit cu chestia aia
Pentru ca era ingrijit in magazinul de unde provenea (ma rog)
Totusi sunt fiinte si daca nu ar avea apa ar muri
Dar gandeste ca mai mult de 5 picaturi de apa nu le trebuie
Daca nu vrei nu-i da dar atunci vatrebui sa-i dai morcov proaspat, mar
dar ar fi si mai bine sa-l obisnuiesti cu biberonul de unde isi poate lua apa
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Orcum hamsterii sunt niste animale f curioase si o sa se intereseze singur :))
Bafta la hamsteri
pa, pa

| SpiderGandacelul a răspuns:

Nu...hamsterii nu beau apa. Ei isi iau apa din mancare legume si ce le mai dai tu sa manance asa ca nu le da apa. Funda plz happy