| all3x_1560 a întrebat:

Este adevarat ca inebuneste rottweilerul?
Daca da la ce varsta? Ms

7 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna all3x,
Nu, nu este adevarat, dar dupa cum stii cu cat incep sa imbatraneasca devin mai nervosi si violenti asa ca multi din cainii de aceasta rasa ajung cu botnita la medicul veterinar pentru a-l ajuta pe caine sa scape de diferite dureri ale batranetii care il fac pe caine sa nu mai realizeze corect ce face si sa isi atace stapanul. Desigur, asa ceva se poate intampla si la cainii obisnuiti, eu ti-am zis doar de aceasta rasa. "a inebuni" e un cuvant cam dur zic eu dar intr-adevar pot suferi de anumite boli care il fac sa nu constientizeze ce face, dar nu intotdeauna. Un caine nu poate inebuni numai in cazur in care turbeaza.
Pentru a avea un rottweiler trebuie sa ai o personalitate puternica care sa inspire incredere, siguranta si autoritate pentru ca acest tip de caine trebuie dresat, iar daca e dresat corect, nu vei avea probleme de autoritate cu el pentru ca in final va sti cine ii e stapanul.
Pa, pa

Răspuns utilizator avertizat
| crouch a răspuns:

Daca ar inebuni ai mai vedea aceasta rasa pe planeta asta? nu crezi ca i-ar impusca lumea inainte sa inebuneasca?rolling on the floor)

| shnako a răspuns:

Nu innebunesc.

| Ea_1881 a răspuns:

Eu am avut un pitbull, sincer de pe la 8 ani,nu pot spune ca a innebunit,dar pur si simplu s-a schimbat ceva la el,si am mai intrebat multa lume si am inteles ca ei innebunesc,dar nu o nebuneala tipica omului,la ei se manifesta altfel,de la caine la caine
Al meu incepuse sa nu mai suporte oamenii,la un moment dat nici pe noi stapanii, daca scapa din tarc putea fi periculos, si l'am autanasiat
Eu sper ca ti'am fost de folos:*

| Ea_1881 a răspuns:

Rottweilerul* vroiam sa spun scuze dar e o ora tarzie si nu mai stiu ce ziclaughing

| Alex_Mary_1997 a răspuns:

De inebuneste la 6 ani