| Dimitrita_Ursu_1999 a întrebat:

Eu sunt clasa a 8-a si doresc foarte mult un catelus in casa!
cum pot sa imi conving parintii sa imi cumpere unul si sa il tinem in casa nu afara!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In primul rand trebuie ca tu sa intelegi ca un caine este o responsabilitate pe termen lung ( eu am un caine de 14 ani), asa ca chiar daca tu te schimbi, iti schimbi planurile ( vrei sa pleci la facultate in alt oras si nu poti sa iei cainele cu tine, etc), cainele ramane prioritar. Trebuie sa mai stii ca el are nevoie de tot timpul tau liber, si ca este destul de costisitor ( mancarea, consulturile, vaccinurile si eventualele medicamente). Daca poti sa fi matura, sa ai grija de un un caine, sa te scoli din somn pentru el, oricand are el nevoie de tine sa ii fi alaturi, sa faci sacrificii si compromisuri pentru el, sa stii ca un animal nu este o jucarie si ca nu sta unde il pui, cat o sa fie mic o sa roada tot ce prinde prin casa si o sa isi faca nevoile pe unde apuca, atunci esti pregatita.
Spune-le parintilor tai ca doar tu ai grija de el, doar tu o sa il scoti afara, si ca o sa contribui la eventualele cheltuieli, mai spune-le ca un animal te schimba, te face mai matur, mai responsabil ( si asta isi doreste orice parinte, ca copilul sau sa fie responsabil) si ca o sa ai parte de o iubire neconditionata si pura.
Un caine e greu de intretinut, trebuie sa faci multe sacrificii si sa te dedici animalului oricand are nevoie de tine, dar este de nepretuit iubirea sa si doar asta conteaza.

4 răspunsuri:
| presus a răspuns:

Roaga-i frumos. Iti iei un catel de apartament, dresat daca gasesti care n-o sa-ti faca probleme.

| Dimitrita_Ursu_1999 explică:

Eu imi doresc un cihuhua

| Alexandru_Ionut_1999_61YU a răspuns:

Daca vrei un caine pe care sa il tii in casa iti recomand sa iti iei un pechinez am si eu unul happy. Sunt foarte ascultatori, usor de dresat sa nu isi faca nevoile in casa, nu face prea mult deranj si cel mai tare lucru la aceasta rasa e cand vede o persoana necunoscuta ataca mai ceva ca un pitbull happy in general asa sunt toti pechinezi.Astea ar fi niste argumente bune pe care poti sa le spui parintilor tai mult noroc big grin