| anonim_4396 a întrebat:

Exista/a existat pasarea Phoenix?

Răspuns Câştigător
| radu01M a răspuns:

Pasarea Pheonix nu a existat, e mai degraba un mit.Dar orice legenda sau mit are o saminta de adevar.

15 răspunsuri:
| SabbyNightShadow a răspuns:

E cea mai superba pasare din lume.

| Klepto a răspuns:

A existat, inainte sa apara focul pe Pamant, stramosii mei au prins aceasta majestica pasare si au folosit-o pe post de cuptor.Ce copane de stegozaur bune faceau...

Inca mai exista, cand merg cu cortul pe munte si-mi uit aragazul pentru camping, o strig si vine, ce gust bun au nalbele dupa ce au fost facute pe aripi de Phoenix.
Mai nou am realizat ca oule de pasare de foc sunt bune si ca becuri.

| SamSon a răspuns:

In mitologie se spune ca pasarea phoenix a iesit din propria tarana, acestea sunt doar mituri happy

| kmarianak a răspuns:

Pasarea Phoenix este o pasare mitica cunoscuta din Orientul Mijlociu si indepartat pana la Mediterana si Europa, dar exista mentiuni despre o pasare similara si la nativii americani. Este o pasare de o frumusete neasemuita, care nu moare niciodata, ci se mistuie in flacari si renaste apoi din propria cenusa.
Mit... http://www.interferente.ro/Pasarea-Phoenix.html

| anonim_4396 explică (pentru kmarianak):

Multumesc mult :* Primesti un Folositor si Inteligent

| kmarianak a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare drag...

| anonim_4396 explică (pentru kmarianak):

:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se stie. Dar doar pentru ca nu poti vedea ceva, asta nu inseamna ca nu exista.

| misu2315 a răspuns:

Da e animalul meu mitic preferat happy

| Dakota a răspuns:

Da exista care s-a nascut din cenusabatting eyelashes

| Buggz a răspuns:

Normal ca exista, eu o vad in fiecare zi. Renaste din prorpiul scrum. E una care tot bantuie de sute de ani prin fata castelului meu, o cheama Berty. Uneori, cand merg cu unicornul pe munte, ma insoteste si ea. Inainte o calarea Calaretul fara cap, dar a fost ars, cand pasarea a murit si a renascut cand el era pe ea. tragica poveste...

| Fotea_Mariana_1981 a răspuns (pentru Buggz):

Buggz eu nu te cred, dar exista

| Andra2012 a răspuns:

Este un mit.