| Aurelia a întrebat:

Exista vreun animal(mamifer, pasare, reptila, insecta) care nu va place/care vi se pare dezgustator/dezgustatoare? Argumentati-va raspunsul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum, fiecare creautara are rolul ei in ecosistem. Musca aia care va dezgusta, are niste larve dragute care ajuta la descompunerea leshurilor. O anumita specie de muste, este crescuta in conditii sterile, in scopuri terapeutice. Larvele ei sint puse pe ranile grave, deoarece se hranesc doar cu puroiul si tesutul necrozat, ocolind tesutul viu, sanatos. Sint un bun remediu in privinta asta si s-a constatat ca rani grave care ar fi provocat septicemie (pacientul nu mai avea sperante de recuperare), datorita larvelor de musca, datorita "curateniei" pe care au facut-o, s-au vindecat. Sarpele desi "respingator", ne scapa de rozatoare, care in lipsa reptilelor astora, s-ar inmulti peste masura... mai ales ca au prostul obicei sa se impuieze de parca ar fi fabrici de facut pui. Ginditi-va ce ar insemna sa fie invadate culturile de rozatoare, FOAMETE. Gindacul ala de balegar, ajuta la descompunerea balegarului, este o creatura extrem de utila, paianjenul se hraneste cu alte ginganii, ca oricum nu va plac ginganiile. Etc etc etc, fiecare vietuitoare are rolul eiwinking tongue

26 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Hidosi si urati gandacii si paianjenii

| ViVi a răspuns:

Pai nu ma dezgusta niciun animal
iar porcul aproape toti spun ca nu le plac pentru ca nu sunt curati miros etc
NU ESTE ADEVARAT: porcii sunt crescuti prost pentru ca stapani ce zic e doar un porc de ce sal curat sal spal sau altceva le da mancare si apoi il taie e ca un obiect desi e un biet animalwinking

| inna a răspuns:

Nu-mi plac pasarile...in general.

| BUBULINA a răspuns:

Sobolaniiiiiiiiiiii :-s

| viatadecacatt a răspuns:

Porcul, pentru ca pute si e mereu murdarlaughing

cami
| cami a răspuns:

Paianjanul. Il detest!

auran
| auran a răspuns:

Sarpele, iahhh desi, cred ca ar mai fi si altele dar acesta este respingator - viclean, rece, scarbos (prin ceea ce si cum mananca...)...

Răspuns utilizator avertizat
| Razvan a răspuns:

Imi plac foarte mult vulturii. Mi se par cele mai puternice pasari si de o gratie nemaintalnita.Mereu oamenii au incercat sa le studieze zborul lor pentru a le putea aplica tehnicile pe avioane.Vulturii sunt solitari, mandri, gratiosi, atenti.Nu detest o pasare/reptila/mamifer/insecta.Toate isi au rostul in lumea asta si nimic nu e la intamplare

| Victoria a răspuns:

Furnicile, pentru ca atunci cand sunt la un loc arata dezgustator.

| aysun a răspuns:

Dar'ar dracu, nici unu nu uraste paianjenii?

| devilll a răspuns:

Musca si tantaru nu ajuta absolut cu nimic cel putin eu asa cred in schimb dauneaza foarte mult

| JustMeFlory a răspuns:

Urasc paienjenii! Nu ii suport! Mi se par scarbosi, cu piciorusele alea multeeee si si fundul ala mareee! Pur si simplu imi este frica de ei!:-s

| JustMe a răspuns:

gongile, mustele, tantarii si cam toate insectele si serpii

| SweetCandy a răspuns:

Soarecii si sobolanii, mi se face pielea de gaina cand vad asa ceva, si la tvcrying sunt oribili:-&

| MM a răspuns:

Viermii.Sunt scarbosi.

| Aurelia explică:

Raspund si eu: mai multe, majoritatea pe care le-ati spus si voi : musca, tantarul, sobolanii, gandacii... cel mai mult insectele! Dar fireste ca sunt si insecte placute, precum fluturele!

| Aurelia explică:

Aysun, eu nu urasc paianjenii fiindca ei sunt foarte folositori: prind tantarii pe care atat de mult ii urasc fiindca sug sange!

Răspuns utilizator avertizat
| DeeAnna. a răspuns:

Musca!
O urasc! E scarboasa! Ma dezgusta!
Nu ar fi decat musca, dar ea este "speciala" ma dezgusta cel mai tare! [mentionez, am insectofobie straight face ]

| AdeLina a răspuns:

Sunt niste gandaci care mananca balega sau ceva de genu:-&
Ma dezgusta... prin simplul lor fel de a existalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e comestibil, imi place, il vreau in frigare. Daca nu e comestibil, nu-mi placehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu imi place broasca. Multumesc de intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da toate sunt dezgustatoare. dar atat de folositoare.prin faptul ca asigura un echilibru ecologic in natura.cum se dezechilibreaza ceva cum unele se inmultesc peste masura iar altele dispar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urasc serpii si insectele! Sunt naspa de tot ....nu-mi plac

| Alina_5575 a răspuns:

Soarpele si broastele le urasc sunt dezgustatoare pentru mine, mi se face pielea ca pe gaina cand le vad sad