| miumiu a întrebat:

Fiecare animal e un suflet si fiecare animal e nevinovat.Animalele nu urasc si nu au dorinta de a se razbuna! Aveti animale? Si daca da sunteti de acord ca va schimba radical viata?

Răspuns Câştigător
| pyma a răspuns:

Da, am o pisica pe care o iubesc enorm. De fapt, iubesc animalele de orice rasa. E adevarat ca un animal iti schimba viata foarte mult, din punctul meu de vedere sunt o binecuvantare. Pisica mea acum doarme pe spate, cu labutele incrucisate, cum sa nu-mi vina sa o mananc laughing

9 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Da, sunt de acord ca schimba radical viata, dar cu dorinta de razbunare nu sunt de acord. Si animalele au sentimente, si daca sunt maltratate cand sunt mici, cu siguranta se vor razbuna cand vor creste daca au posibilitatea si le permite talia. Cati stapani de caini au fost muscati pentru ca si-au batut cainele... Mai ales daca il simte ca a si baut. Am un unchi care are ciobanesc german si l-a km batut cand era mic. cand unchiul meu e treaz e ok, dar cand bea, l-ar face praf cainele...
Si da, am animale: un pisoi de 12 ani, un catel de 6 luni, un iepure de 1 an si 2 testoase de 4 ani respectiv 2 luni.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am pisici de cand m-am nascut.Nici nu pot sa-mi imaginez viata mea fara pisici.Sunt indragostita de ele. Una din ele este la avatarul meu, o siameza Van de Turcia.

| Mina a răspuns:

Da, sunt total de acord. Am 2 motani de 10, respectiv 6 ani. Sunt viata mea! Ii ador! Ma iubesc neconditionat, imi arata acest lucru. Dimineata, daca ma trezesc si deschid ochii e clar ca nu mai pot sa lenevesc! laughing Atat asteapta:sa deschid ochii! Vin la mine in pat si incep sa toarca, sa se lipeasca de mine. Daca ma prefac ca adorm, unul dintre ei se intinde pe perna mea si isi pune caputul pe fata mea. E asa de cald si scump! Nu mai au rost povestile! laughing Nu mi-ar ajunge spatiul pentru cat as avea de povestit laughing. Ii ador si asta e tot! happy

| Диана a răspuns:

Hmm.Pai.Intr-o zi eram suparata si plangeam.Si pisica mamei mele cu care nu ma inteleg prea binebig grin( nu ne suportamlaughing) m-a vazut si a venit langa mine si a inceput sa toarca.straight face A fost foarte ciudat pentru ca de obicei cand ma vedea, ma zgaria si chestii de genu` astalaughing). Asa ca, pana la urma presupun ca si animalele au sentimente.

| Bilqux a răspuns:

Eu am și cățel și 2 pisici și nu mai știu câți iepurași [am 2 iepuroaice care au fătat nu demult] Iubesc toate animalutele pe care le am [locuiesc la tara deci am ff multe] si cred ca si ele ma iubesc! dimineata cum ma trezesc intai ma duc sa vad ce fac pisicile, catelul si iepurasi...in dimineata acesta am luat un iepuras [ au cam 1 saptamana si jumate] si l-am adus in casa, l-am lasat pe pat sa se plimbe si cand am vrut sa il prind a inceput sa tipe sa alerge ca un nebun laughing apoi mai tarziu eram suparata si a venit motanelul. s-a pus langa mine si a inceput sa toarca. dupa un timp s-a urcat la mine in brate si s-a uitat in ochi mei si a spus "miau" parca sa ma intrebe daca ma simt mai binehappy

| LCD a răspuns:

Eu am o pisica, si pot spune ca de fiecare data cand sunt suparata, simte si vine la mine.
Sta langa mine, se inghesuie in bratele mele, e ceva oricum happy
il iubesc enorm!
(e motan)

| caramelagurl33 a răspuns:

Am un porc de guineea, e dragut, si cand plang si il am langa mine, se urca pe mine chiar de langa pat si face ochii lui draguti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa iti spun, animalele nu sunt vinovate pentru absolut nimic doar ca au si ele un instinct, unele cand simp pericolul ataca altele fug mancand pamantul, altele incearca sa para periculoase si altele au diferite mecanisme de aparare. Si da am avut mai multe pisici(generatii intregi) si da mi-au schimbat viata si modul de gandire doar prin faptul ca au o "gandire" aparte, instincte ciudate dar si comportament interesant. Urmarindu-le am ajuns sa iubesc aceste animale din tot sufletul, mama imi spunea ca atunci cand eram foarte mic si stateam in patut pisica era prima care ajungea la mine chiar inainte sa incep sa plang, simtea pur si simplu, mai mult de atat, daca aveti o durere incercati sa puneti o pisica in acel loc si o sa treaca in cateva minute, iar daca sunteti suparat aceasta va va asculta toate necazurile voastre fara sa spuna doar un simplu "miau"

| sensibilosu a răspuns:

Da "fiecare animal e nevinovat" mai putin pittbull-ul vecinei mele care m-a sfasiat de vreo saptamana