| anonim_4396 a întrebat:

Sall! ce parere aveti de asta(e propia mea spusa, ca la marii artisti):oamenii nu ar trebui sa dispretuiasca nici un animal, mic, mare de orice fel ar fi el! ele sunt tot fiinte vii si la fel ca noi au sentimente, suflet si gandesc iubesc! ele treiesc printre noi si ne accepta, noi de ce sa nu le acceptam pe ele? ele au fost primele pe Pamant, oamenii sunt animalele cele mai noi(sunt animale superioare). inca de cand a aparut omul viata lor s-a schimbat radical.inante traiau doar ele, animale dupa felul lor.nu ar trebui sa dispretuim un animal ce ne-a facut rau, pentru ca acesta este felul lor de a fii, nu ar trebui sa dispretuim un animal bolnav, nici chiar unul turbat pentru ca nu e vina lui ca s-a imbolnavit, nu ar trebui sa dispretuim un animal vagabont, pentru ca oamenii au creat cainii vagabonti parasindu-i, etc...omul a gresit de 10 ori mai mult ca orice animal si inca o mai face.eu iubesc animalele nespus, nu va puteti inchipui ca simt cand vad un puiut de animal s. a... vreau sa schimb lucrurile, sa ajung in istorie, sa fiu eroiana animalelor...de multe ori aud oameni zicand:cainii vagabonti ar trebui sa fie sterilizati, prinsi sau omorati! de ce? nu sunt si ei fiinte vii? daca noi am fii un locul lor nu am dotul pentru a me trai viata? de daca sunt multi? omul a gresit abandonad primii caini si astfel devenind cainii vagabonti.si plus de asta... Terra are cea mai mare caliatate:viata! daca noi le omoram si asa mai departe ce o sa ajunga lumea? ele trebuie sa fie diverse, sa fie in nr. mare... ce conteaza? eu zic ca fiecare are cateo sansa la viata. CE ZICETI? MA SUSTINETI? SUTETI DE ACORD? FARA ANIMALE ABANDONATE, FARA ANIMALE DISCRIMINATE SI BATUTE, FARA RANILREA ANIMALELOR! HAIDETIdeschindetiva ochii si vedeti ralitatea, asa ca mine! eu am si vise ca intr-o zi voi reusi sa fac ceva! ma sustineti?!

Răspuns Câştigător
| Gabry a răspuns:

Eu te incurajez! Tot ce ai spus tu aici este adevarat.Animalele sunt discriminate de catre oameni pe motiv ca sunt fiinte inferioare noua!
Insa nu stiu ce poti face tu, chiar daca ar fi mai multe persoane, am ajuta animale... oameni dinastia fara mila pentru animale o sa tot existe si nu putem face nimic...sa-i inpuscam?! asa ar fi discriminare asupra oamenilor...
Tot ce am putea face (parerea mea, poate mai exista si alte idei) esta sa ne invatam copiii sa iubeasca animalele... oamenii de acum si-au format un caracter si nu-i putem schimba...
Sunt o iubitoare de animale, nu suport sa vad un animal bolnav/chinuit...si sper ca peste ani sa nu mai existe astfel de oameni!

16 răspunsuri:
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Pai oamenii ar trebui sa se gandeasca si la animale

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Vedeti? aici gresiti vi! n intelegeti initiativa mea

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Nu va mai certati pe planul intrebarii mele! stiti ce? nu mai am nevoie de raspunsurile voastre, m-am convins ce e lumea asta! mie imi plac si tigri si chestii de astea.animale mai periculoase si nici nu imi pasa ce fel de animal este! observ ca toti de aici va comparatii cu animalele, exact ce am scris eu intrebare sa nu mai facem voi asta faceti! ducetiva si salvati africanii si omaorati animalele si lasati-ma pe mine sa ma ocup de problema mea.singura care m-a mai ajutata a fost Gabry.cred ca eu sunt din cei 1 la 1000000 care iubesc animalele cu adevarat.(si pe mine m-a muscat un caine si m-au zgariat pesici si am fost intepata si de paianejeni dar nu am fost suparata pentru ca e regnul animal!)

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Astea sunt animalele, asta e felul lor de a fii, dfar vad ca nici oamenii nu mai au mult pana acolo

| Silvia a răspuns:

Tu continua sa visezi.
Eu iti voi face galerie de pe margine. Daca nu adorm...

| alecs871 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, este o mare problema cu cainii, multi oameni mor din cauza lor, si alte sute sau chiar mii sunt atacati de astfel de caini zilnic. Animalele din salbaticie sunt cele mai pasnice, chestia este ca omul se duce la ele, in cele mai rau cazuri, mai sunt animale care vin in zonele marginale satelor si oraselor. Dar in legatura cu cainii vagabonzi... nu numai ei sunt o problema, ci si caini cu stapan, cred ca acum vreo 8-9 ani am avut si eu o neplacere cu un astfel de caine cu un stapan, am fost muscat de un caine cu stapan, de ureche, am avut mare noroc ca nu m-a atacat la fata... si nu sunt eu singurul, un var de al meu, la varsta de doi ani, el nu a fost asa norocos ca mine, cainele din curtea lui l-a atacat si l-a lasat cu cicatrice destul de urate pe fata straight face.
Celelalte animale da, poate mai putin caini. cei de pe strada nu ar trebui eutanasiati, ci in cel mai fericit caz, sterilizati, sa nu se mai poata inmulti. happy

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Stii cum e, nu? Genialele idei ce ne vin, le-au avut si altii, mai inainte.

| ralucaralu a răspuns:

Vai alecs... or muri oamenii de la un caine.si ei vor sa se apere. tu ce nu te aperi cand cineva te ataca? si da.sunt de acord cu tine! ce rau nu fac? oamenii sunt mult prea rai...ar trebui ei sa fie animale si sa vada ce s-ar simti...sau cand vad cate un copilas mic de clasa 1 ca alearga si loveste un caine...asta e comportament? chiar se cred interesanti? de fapt.educatia e principala problema.cu siguranta.si rautatea oamenilor desigur...si eu te sustin si sunt de acord cu tine... dar ce se poate face?

| ralucaralu a răspuns:

Da steff.nu te supara dar daca spui ca animalele nu au sentimente? dovedeste. poate tu nu ai...iti spun sincer...

HepHap
| HepHap a răspuns:

Eu zic sa te muti la ecarisaj, in cusca cu caini turbati si sa le faci masaj la coada, poate se linistesc.

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
In primul rand animalele nu au sentimente; nu gandesc si nu iubesc.Actioneaza sub "comanda" instinctului animal care ii ghideaza pe calea catre supravietuire.
Dar am o intrebarebig grine ce esti entuziasmata doar cand vezi un pui de animal? Daca intr-adevar esti o aparatoare a animalelor ar trebui sa ai aceeasi compasiune, aceleasi sentimente pentru fiecare animal, fie ca el este un catelus, fie ca este scorpion care simte nevoia sa iti infiga acul in frunte. Tu mai mult ca sigur te gandesti la animale care tie ti se par dragute cum ar fi caini, pisici, pesti dar nu te gandesti la o vipera sau la un animal mai periculos.Vad ca vorbesti numai de cainii vagabonzi care sunt pe langa blocul tau.Atunci inscriete in organizatii pentru protectia animalelor, du-te in tari sarace pentru a salva animalele si ducandu-le in rezervatii naturale si dupa asta sa vi sa ne spui daca asta te-a facut sa te simti mai bine.

P. S:personal cred ca rasa umana are prioritate si o parte din banii investiti in protectia animalelor ar mai trebui alaturati celor care salveaza africanii aia care mananca radacini de copaci si mor la 30 de ani de boli ale caror remedii se cumpara cu 150-200 de lei.
Pa pa si Bafta!

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
@alialina ti se pare ca sunt gol pe dinauntru daca nu as da 10 lei pentru salvarea speciei de paianjen din pestera intunecata din Peru, ci i-as da ca sa le fie luate haine si mancare si apa potabila celor care au parte de inundatii, inundatii care le ia toata munca de un an de zile? De asta sunt gol? Nu ti se pare ca esti cam penibila? Tie probabil iti e bine, ca si mie de altfel, in fata calculatorului cu sticla de suc langa tine decat cu apa pana la brau cu casa luata de ape.Normal ca e mai bine.Stai pe scaun si citesti prostii despre cainii vagabonzi cum ca: salvati cainii ca ei au sentimente si iubesc ca si oamenii.Atunci ia-ti toti cainii in casa si ingrijestei cu tu ai sentimente spre deosebire de mine.
Pa pa si Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si cu oamenii cum ramane?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu tine sa iubim animalele dar ca sa intri in istoriehee heeti'a luat'o alta inainte.Brigitte Bardohee hee
si app.pana acum' ce ai facut pentru ele, ai dus vreo data mancare sau medicamente la vreun adapost de animale? esti inscrisa la vreo asociatie non-profit?
zi ce ai facut concret in afara de a vb?
asa numai din gura poate toata lumea... avem "profesori buni"rolling on the floor(vezi politica)hee hee

| Jupiter a răspuns:

Nu te lasa descurajata. Daca asta e visul tau, tine-te de el. Te sustin. Sunt de acord. Ai grija insa sa fii eroina tuturor animalelor.

| Elle_4308 a răspuns:

Vai, dar ce importanta oi fi tu, ca mari artistilaughing
Mda, viseaza draga mea, dar iti dau dreptate, oamenii fac mari discriminri cu animalele deci iti dau dreptate.