blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Fratilor am primit dupa Paste 2 gaini. Cine mi le-a adus mi le-a dat ca sa le fac bors. De fapt sunt puicute. Nu m-am indurat sa le tai si le-am inprovizat un cotet. Aveam si fan ca primisem cu cateva zile si un iepuras si le-am pus in cotet. De dimineata m-am trezit cu 2 oua.
Le-am cumparat mancare speciala gata amestecata de la un magazin cu cereale dar nu le prea place.
Am cumparat carte cu cresterea gainilor, m-am imformat de pe internet, dar nu e de ajuns ca cititul nu se compara cu experienta.
Cine stie sau are gaini, spuneti-mi si mie ce si cum trebuie sa procedez ca sa le fie bine si sa fie multumite si sa faca oua in continuare?
Precizez ca dupa ce m-am trezit cu alea 2 oua nu au mai facut. Oare de ce?
Am fost si la vetrinar si a spus ca pentru 2 gaini nu are rost sa le dea nimic si nici sa le faca vreun vaccin.

Răspuns Câştigător
| remus a răspuns:

cind urzicile fac seminte din flori, aduni semintele si perioada iarna le amesteci in hrana, le dai sa minince amestecate cu tarite imuiate cu apa calda, atunci sa vezi productie de oua... se spune; stapinul care pupa pasarea nu o mininca el!

16 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Ehe fetelor, iepurele meu e foarte fericit. I-am cumparat un ham pentru pisici si un prelungitor tip lesa si e boier, la umbra, in iarba toata ziua. Numai noaptea il bag in cusca. E un scump. Cand ii dau drumul se plimba dupa noi.
Gainilor le-am facut un tarc dar trebuie sa-l maresc intr-adevar. Am mai cumparat 10 m de gard de un metru si o sa faca sotul meu zilele urmatoare rama sa aiba spatiu mai mare. Am cumparat acum o luna de la cineva 2 carute de balegar sa-mi pun in curte ca am pamant prost si mi-a ramas puti balegar, iar gainilor acolo le-am pus cotetul si tarcul. Oare am procedat bine? Le-am pus si nisip acolo intr-un colt ca am inteles ca trebuie sa faca baie de nisip.
Curte am dar nu le pot lasa libere ca imi mananca via si imi ciugule din pomisorii pe care tocmai i-am plantat ca sunt micuti.
Seminte am cumparat si din-astea crude si mai maruntele ca ii dau si iepurelui dar numai graunte de porumb nu am luat. O sa ma duc maine sa cumpar si din-astea.
Mersi mult fetelor pentru sfaturi, o sa tin cont de ele si daca mai e cineva care mai stie si altceva sau daca mai e de adaugat ceva, nu ezitati sa-mi lasati un mesaj aici.
Multumesc.

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Cocos nu le trebuie neaparat ca sa faca oua, ca ele oua si fara cocos numai ca din ouale pe care le fac nu se pot scoate pui.
Cred ca ele inca nu sunt adaptate cu locul si hrana asa cum spuneau si fetele mai sus. Sau poate ca e frig peste noapte de doar 2-3 grade o avea vreo inportanta?
Am cumparat si secara pentru iepuras, o fi buna sa dau si la gaini? E boabe.

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Pi Cinu, mersi, dar nu vreau sa le inmultesc, vreau sa consum ouale dar chiar nu m-am mai trezit cu nici un ou. Maine ma duc sa le cumpar porumb. Gaini imi trebuiau, gaini am gasit.

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Gata, ieri au facut 2 aua.
Cu sfaturile de la voi.
Mersi.

| Dara a răspuns:

Tocmai am vorbit cu mama mea care-i specialista in cresterea gainilor. Daca vrei sa-ti mai faca oua sa le dai sa manance seminte de floarea soarelui cat vor ele (daca gasesti la cineva de pe la tara). Nu le dai doar seminte dintr-astea, le mai dai si altceva, dar in primul rand asa ceva. Poti incerca si ceva verdeata sa le mai dai, am vazut ca mama mea le da si iarba si mananca, chiar se bat pe verdeata! In rest, da ar avea nevoie de mai mult spatiu, dar daca nu se poate, asta e.
Probabil ca mai sunt si alte chestii pe care nu le stiu eu, dar eu am vazut la mama mea doar gainuse fericite, care atunci cand ii aud vocea vin gramada la gard si ii "vorbesc" si ele si cand intra in curtea lor, o urmeaza peste tot!
Nu stiu daca ce ti-am spus eu iti va fi de folos, dar ai spus ca vrei sfaturi de la cineva cu experienta si mama mea are destula!
A, era sa uit, sa vorbesti cu ele, se vor invata cu tine si vor fi mai blande!

| alexam a răspuns:

Gainilor le plac boabele de porumb, de grau, amestec de tarate cu uruiala ( gasesti la targ ) si dintre verdeturi iti vand un pont: le plac f. tare frunzele de papadie, poti sa le toci putin, nu sa le aruni lungi, intregi...

| ShaKuri a răspuns:

1. Cocos. 2. Grau, Malai, Porumb.sau Tarate. iar acum si iarba. 3. Improvizeaza loc de cuibarithappy...

| gabrielutzu a răspuns:

Nimic deosebit doar grija si atentie.

| mariazet45 a răspuns:

Nu e asa mare lucru de facut pentru cresterea lor. Probabil nu au mai facut oua pentru ca au schimbat locu si modu de alimentatie. Exista un concentrat pentru pasari outoare poti sa cumperi vreo 2 kg si amesteci cu faina de porumb si tarate de grau le inmoi cu apa pentru ca faina de porumb si de grau sa se prinda de bobitele de concentrat pentru a nu il ciuguli singur. O sa le placa incet, incet si nu vor mai dori altceva. Spatiu in care stau sa nu fie chiar cat a iepurasilor tai, pentru ca ele nu se simt prea bine asa, mai ales dupa ce cred ca au venit dintr-o curte cu mult spatiu. Dupa ceva timp se cor si oua si vor manca foarte bine acea compozitie. Precizez ca de obicei la pasari se dau doar boabe de graunte, dar cred ca ar trebui sa astepti mai mult sa faca ou numai cu boabe. Poti sa le dai si ceva verdeata, daca ai.

| ka2 a răspuns:

Le trebuie cocos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la gaini trebuie sa le dai graunte sa manance, ovaz, trebuie sa aiba putin spatiu, nu trebuie sa fie prea inchise pentru ca nu sunt k iepurii...nu stiu daca ai curte dar ar fi bine sa le lasi libertate...
mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa le dai si iarba si boabe de porumb sfaramate, arpacas...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai primit 2 gaini sa faci bors din ele insa n-ai avut inima broken heart sa le tai si ai ajuns sa le faci cotet si dupa primele 2 oua te gandesti deja la inmultirea gainilor? vrei sa-ti faci ferma de pasari? ...glumesc tongue caci sfaturi inteligente ti-au fost date de ceilalti useri mai sus, succes la micro ferma, se vede ca ai love struck mare thumbs up thumbs up

| greu a răspuns:

incearca sa le dai, grau, boabe de porumb, seminte poate o sa manance

| fane_4576 a răspuns:

Gainile se hranesc cu grau, porumb multa verdeata

| cocavali26 a răspuns:

Veterinaru e nebun. poti sa ai si una el trebuie sa te ajute.
nu au mai facut oua pentru ca le-ai schimbat locul si mai ales mancarea. da-le dimineata combinat si peste zi graunte.cand e rece eu le dau combinat sau malai inmuiat in apa calda. te duci si cumperi de la farmacia veterinara niste vitamine care le pui in apa sau in mancare dupa cum iti spune farmacistul. bafta si nu te descuraja