| secrets a întrebat:

Funda cui imi spune cele mai multe specii de pesti de acvariu.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mirunamyru a răspuns:

Pestele arlechin (Rasbora Heteromorpha), Betta splendens (Pestele luptator siamez), Barbus tetrazona (Mreana tigru), Pestele Scalar, Pestele scalar, Pestele Fluture Tahitian, Rasbora arlechin, Pestii Pomacanthidae, Symphysodon aequifasciata axelrodi, Pestele scalar, regele Amazonului, Xiphophorus helleri sau pestele Xipho, Serrasalmus nattereri sau Piranha

2 răspunsuri:
| adytzaPtk a răspuns:

Xiphophorus maculatus si Xiphophorus variatus – pesti originari din Mexic, femelele ajung la dimensiuni de aproximativ 7cm, iar masculii sunt mai micuti atingand maxim 5 cm. In cazul acestei specii femelele sunt mai atragatoare decat masculii;

- Apistogramma cacatuoides – reprezinta speciile de pesti de acvariu din Sudul Americii. Culoarea lor difera in functie de ceilalti pesti din acvariu, insa in general au culoarea gri – maroniu. Masculii sunt mult mai frumosi decat femelele care nu au inotatoarele dezvoltate;

- Trichogaster trichopterus sau Gurami albastru prezinta un aparat respirator special, traiesc in medii sarace in oxigen;

- Gymnocorymbus Ternetzy sau Tetra negru sunt de culoarea alb – cenusiu si prezinta pe corp doua dungi verticale late de culoare neagra;

- Piranha traiesc in lacurile adiacente fluviului Amazon si sunt un fel de gunoieri ai lacurilor, hranindu-se cu pesti morti sau bolnavi, dar in cazul in care nu gasesc hrana, ataca absolut orice, putand devora chiar si animale de dimensiuni mari. Nu s-au inregistrat decese umane cauzate de acesti pesti, insa sunt multe cazuri in care atacurile lor au mutilat oameni pe viata. Craniul acestora este considerat afrodisiac, iar dintii lor sunt extrem de ascutiti. Speciile de pesti de acvariu din genul piranha cele mai cunoscute sunt: Piranha cu burta rosie, Piraya, Piranha neagra, Super Red. Sunt adesea confundati cu specia Pacu, insa cunoscatorii ii deosebesc prin forma botului;

Cichlasoma nigrofasciatus sau Nigro – sunt pesti care prefera apele din zonele stancoase cu multe trunchiuri de copaci care le ofera adapost;

- Cyphotilapia Frontosa este o specie de pesti de acvariu ce pot atinge 30 cm. Sunt niste pesti foarte pasnici, care in momentul in care sunt perfect aclimatizati pot ajunge sa se hraneasca din mana dumneavoastra;

- Corydoras paleatus reprezinta speciile de pesti de acvariu supranumite sanitari, iar principala lor caracteristica o reprezinta curatirea fundului acvariului de resturile de mancare;

- Pterophyllum scalare sau Scalari sunt pesti extrem de frumosi, plati, de diferite culori, care nu trebuie tinuti in acvariu cu pesti agresivi, pentru ca acestia din urma ii vor rani, rupandu-le aripioarele extrem de lungi si frumoase;

- Hoplosternum thoracatum reprezinta inca una dintre speciile de pesti de acvariu denumite sanitari;

- Corydoras paleatus – este un peste pasnic care nu are extrem de multe pretentii in ceea ce priveste calitatea apei;

Ancistrus cirrhosus reprezinta speciile de pesti de acvariu nocturne, este recomandat sa locuiasca cu acelasi tip de pesti, de asemenea plantele plutitoare sunt necesare in cazul acestor pesti pentru ca ele le asigura discretia de care au nevoie;

- Xiphophorus maculata – Pestele Platy are corpul, spatele si abdomenul alungit, masculii ajung la lungimea de 4 cm in timp ce femelele ajung la lungimea de 6 cm;

- Xiphophorus helleri – Pestele xipho este destul de raspandit in acvariile din tara noastra. Sunt pesti de culoare rosie sau rosu cu negru. Masculii prezinta aripa dorsala extrem de alungita;

- Poecilia velifera sau Pestele molly velifera;

- Poecilia sphenops sau Pestele molly;

- Poecilia reticulata – Pestele guppy are o multitudine de varietati si este una dintre speciile de pesti de acvariu destul de raspandita in tara noastra, atat datorita dimensiunilor lor mici, cat mai ales datorita cozii extrem de frumos decorate a masculilor. Imperecherea lor este o procedura simpla, ceea ce ii atrage pe cei mai multi acvaristi;

- Carasius auratus auratus – Pestisorul de aur este cel mai raspandit peste in acvariile din Romania, este un peste deosebit, ce ajunge pana la 30 – 35 cm si traieste pana la 18 ani;

- Brachydanio frankei – Pestele leopard nu exista in natura, este o specie ce se gaseste doar in acvariu;

- Brachydanio albolineatus;

- Symphysodon discus – Pestele discus este un peste extrem de frumos si de dorit de toti acvaristii, insa cresterea sa necesita experienta indelungata in acest domeniu;

- Cichlasoma severum – este un peste mare, care se creste in general in perechi;

- Cichlasoma severum – este un peste ce prefera singuratatea sau pesti din aceeasi specie;

- Cichlasoma meeki – la fel precum ceilalti pesti din familia sa prefera singuratatea sau pestii din aceeasi specie;

- Cichlasoma festivum – se impaca foarte bine cu pestii scalari cu care se si aseamana;

- Nematobrycon palmeri – Pestele tetra imperial manifesta un comportament teritorial, asadar nu este recomandat sa traiasca in bancuri;

- Lamprocheirodon axelroxi – Pestele cardinal mai este cunoscut sub numele de neon rosu;

- Hyphesobrycon herbertaxelrodi – Pestele neon negru;

-Hemigrammus caudovittatus sau Pestele tetra de Buenos Aires;

- Trichogaster trichopterus – Pestele gurami prezinta un corp alungit cu gura mica situata superior;

- Trichogaster leeri este un peste foarte sensibil si destul de greu de crescut;

- Macropodus opercularis – Pestele paradis este un peste robust, puternic, mediu, aplatizat pe lateral;

- Helostoma temmincki – are buzele foarte proeminente;

- Colisa labiosa ajunge pana la 10 cm si este originar din India;

- Colisa fasciata are nevoie de un acvariu spatios si putin iluminat, folositi cu incredere plantele plutitoare pentru a le asigura cadrul ideal;

- Colisa chuna;

- Betta splendens – Pestele luptator siamez este foarte putin pretentios si extrem de usor de crescut, este recomandat acvaristilor incepatori.

FUNDA?