| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Pisicuta mea mănâncă mancare umedata si cand ii dau crontanele de la Whiskas sau royal da cu labuta semn ca nu ii plac?
Dar daca nu ii dau deloc mancare umedă...le mananca de foame probabil... Oare sa o supun la asa ceva?
Sau sa o învăț altfel? :/ :/

Răspuns Câştigător
| Birsan_Ana-Maria_1966 a răspuns:

Cred ca ai obisnuit-o cu mancare umeda.Asa a facut si catelusa mea, ii dadeam mancare umeda si conserve si nu-si mai manca grauntele. Varianta ta este buna. Nu ii mai dai deloc(sau ii dai foarte rar) mancare umeda si ii dai graunte. Sfatul meu este sa ii dai grauntele pe care le dadeai inainte si pe care le manca, sa nu le schimbi. Daca dupa o saptamana, doua tot nu mananca, incearca sa-i amesteci grauntele cu mancare umeda si pe zi ce trece s-i dai tot mai multe graunte normale. Succes!

1 răspuns:
| RB26DETT a răspuns:

Am avut si eu o pisica, manca mancare umeda pana dadea afara tot daca era sa-i pun prea multa, in schimb granule nu prea, decat daca-i era foame, mancare umeda manca si cand era plina laughing, cateodata si a mea mai dadea cu labuta dar a mea nu stiu, lua granula si manca din labuta laughing a incercat asa cu mancare umeda, nu i-a mai trebuit, avea un stil aparte de a manca, de murit nu moare daca-i dai granule in schimbul mancarii umede, odata ce mancarea este de calitate iti spun eu ca nu va pati nimicwinking eu am vazut ca incepe sa se ingrase si i-am aplicat o dieta, mancare uscata si in weekend doar mancare umeda si a mai slabit, apoi i-am dat cate un plic de mancare umeda la 2 zile, in rest, granule!