| Chirca_Alexandra_Nicoleta_1996 a întrebat:

Buna seara, am o pisicuta de 1 luna si 3 saptamani si mănâncă doar laptic special pentru pisici. Am incercat sa ii dau si mâncare de pisici de la wiskas, pliculete cu carne pentru pisici intre 2-12 Luni, dar si crontanele speciala de aceeasi marca si refuza. Cum sa o fac sa mănânce?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am procedat asa:
- cand eram copil bunicii mei tineau cate doi porci. Intr-un an au avut doi care nu mancau boabe. Pe la inceputul verii bunicii au plecat 3 saptamani la bai. Am pus un troaca lor boabe de porumb si nu le-am mai dat laturi. In prima zi n-au mancat. A doua zi troaca era linsa si de atunci au mancat boabe ca pe prajituri.
Deci, pela 4 saptamani trebuie sa manance hrana uscata altfel ai probleme de sanatate cu ei.
Concluzia: daca ti-e foame mananci orice.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Schimba marca. A mea vomita de la wiskas, incearca alta firma.

| filipcrobert a răspuns:

Mai oferă-i puțin timp.
Dacă depășește două luni, încearcă să nu îi mai dai lapte.
Eu sunt mai dur cu ele, dar funcționează. Odată a fost nevoie să îi bag forțat în gură, ca să simtă gustul. În plus ar trebui să asociezi cumva hrana brută cu cea lichidă, pentru că nu schimbă doar felul de mâncare, ci și modul în care mănâncă.