| julz a întrebat:

Pisicuta mea nu vrea sa manance deloc mancare pentru pisici. I-am cumparat Purina Pro Plan kitten si pliculete Royal canin, dar degeaba.
Insa cand ii dau mancare gatita o mananca pe nerasuflate. Cum s-o conving sa manance mancarea de pisici? Incepe sa miorlaie si stiu ca ii e foame si mi-e mila de ea s-o las asa + ca este si stresanta s-o aud non stop miorlaind laughing
Ajutor?

12 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Pisicile selectează mâncarea și dacă este ceva în neregulă, o refuză. Nu-ți recomand Purina.
E bine că mănâncă măncare gătită, dar ar trebui să mergi la medicul veterinar să vezi dacă-i recomandă ceva.
Eu am un motan care este castrat și are nevoie de o alimentație specială, care nu prea-i place. Cumpăr boabe pentru motani castrați în care mai ameste și câte un pic și din ce-i place. Menționez că amestecul mi-l face veterinarul, după ce în prealabil am testat gusturile motanului.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Încearcă varianta asta, pui câteva boabe și le umezești, ele se vor muia și vor semăna cu mâncarea umedă, poate așa mănâncă. Atenție la paraziții intestinali ai pisicii.

| MMihai a răspuns:

Nu este mai ieftină mâncarea gătită, decât cea specială pentru pisici. Cine știe ce porcării bagă ăiă în mâncarea pentru animale și pisica ta este mai deșteaptă și nu vrea să mănânce porcăriile alea.

| IlegalSmile a răspuns:

Buna.

Zici ca nu vrea sa manance mancare de pisici. poate ca nu'i place Purina Pro Plan Kitten si Royal canin. poate vrea alta mancare depinde de gust ce gust are aceasta mancare de pisici pui...
Daca nu vrea sa manance mancarica de pisic atunci da'i mancare gatita nu lasi pisica sa moara de foame happy Posibil sa o fi invatat de mica cu mancare gatita si de aceeawinking
Bafta! Pisicuta mananca mancare de pisici nu mancare gatatita laughing

| SueElla a răspuns:

Poate nu ii place mancarea Pusrina Pro Plan kitten sau Royal canin.Eu am doua pisici acasa si mancarea de pisici o mananca doar daca e Whiskashappy.Nu le place alt fel de mancare, Nici macar cea gatitalaughing Sau poate ai obisnuit-o de mica cu mancare gatita si s-a obisnuit asa. Oricum, eu zic sa incerci cu WhiskaswinkingByee

| ajutorul3000 a răspuns:

Sti, si mancarea de apisici este un drog dar mai usor. Da dependenta.
Daca tot nu mananca mancare de pisici profita de asta.

| c0ol a răspuns:

Poi odata ce ai invatat-o sa manance " mancare gatita", bineinteles stiu ca nu asta a fost intentia ta, insa ma repet odata ce ai invatat-o sa manance altceva in afara de mancarea speciala pisicilor, va fi greu s-o "CONVINGI" sa manance din nou mancarea "lor" daca pot spune asa. Incearca sa nu-i dai nimic si sa-i lasi in "castronelul", "bolul" ei de mancare, Purina Pro Plan Kitten sau pliculetele Royal si ar trebui ca atunci cand ii este foame si vede ca alta mancare n-are decat ce-a obisnuita, ar trebui sa o manance happy. alte idei nu am. nu te indemn sa faci ce ti-am spus. Eu mi-am dat doar cu parerea.

| fearr a răspuns:

Trebuie sa ierti bietul animal ca nu suporta chimicalele si prostiile din mancarea pentru animale...

| julz explică:

Va multumesc frumos big grin Pisicuta are 2 luni si jumatate si probabil de unde am luat-o a fost invatata sa manance mancare gatita, nu stiu.
Daca nu-i prea place cum arata mancarea nu mananca. Am incercat acum sa-i dau un pliculet si nu vroia sub nicio forma sa manance si i-am dat pe la botic cu ea si s-a lins, apoi a inceput sa manance. Nu stiu ce sa zic.ori e foarte mofturoasa ori.

| julz explică:

Am fost la veterinar cu ea, mi s-a spus ca e foarte mofturoasa. In afara de asta are si paraziti interni. trebuie deparazitata, dar e prea mica. Dar nu cred ca e asta motivul pentru care nu prea mananca bobite pentru pisici. Cand ii dau cu sosul de la pliculet pe la bot se linge si apoi incepe sa manance.

| Ceacareteiubeste a răspuns:

Este mica pisica ta?happy
Nici pisica mea nu manca la inceput.pe care am avut-o.
Daca ai invatat-o de mica cu mancare gatita ea s-a obisnuit.dar totusi poti in loc de ceva gatit sa ii pui mancare de pisicihappy ca si eu incercam sa o dezvat p pisica meahappy si i-am pus kittykatlaughing sau km se scriebig grin si am pus-o aproape de ea.ii era foame si a mirosit si a mancat.deci chestiile astea se rezolva cu timpulhappy ai sa vezi ca daca o obisnuiesti poate o sa ii placa

Sfat!:
In caz ca ii dai mancare gatita...gen carne de pui.de porchappy etc
Incearca sa le inlocuiesti cu mancarea aia de pisici cu pui porc vita etcbig grin se pot inlocuii chestiile astea si o sa se obisnuiasca ea cu timpulhappy Bfthappywinking

| darius_6488 a răspuns:

Pai...waiting...nu stiu ce sa faci