| Alexandra_2197 a întrebat:

~FUNDITZZZA`!~
vreau si eu sa imi cumpar un porcusor de guineea si nu stiu cam ce rase sunt in pet`shopuri si cum arata.thinking
si cam ce pret au?thinking
custile? pretul lorthinking
va rog help me!
:*:*:*

Răspuns Câştigător
| duduloi a răspuns:

Al meu este un abisian gri cu roseturi am dat 120lei pe el dar de la piata ii poti gasi si cu 30 de lei dar aceea sunt de obicei bolnazi si extrem de slabi-v-or muri in maxim 3 luni straight face

cusca...depinde de dimensiune( ei au nevoie de fff mult spaatiu) eu pe a mea am dat 200 lei si are 80cm/40 cm dar e mult prea minca si o sa ii cumpar zilele astea una happy poate ajunge si la 400 lei

ca sa nu il iei bolnav trebuie sa te uiti la dintii lui, sa vezi in ce stare sunt, sa vezi daca ii curg ochii, la gura sa nu ii curga balele este semn ca a vomitat de curand( o ora-3 maixim) nu trebuie sa il iei slab pentru ca e posibil sa aiba vreo bala mai ales daca ceilalti sunt grasi, parul trebuie sa fie lucios, ungiile nu foarte mai, iar ochiii sa fie limpezi fara secretii in jurul lor de astemenea si urechile ai drija sa nu aiba bubite.

in caz ca iti iei unul sa nu il lasi pe vanzator sa ri-l bage in cutiai aia afurisita de transport! sunt un chin pentru ei! mai bine tine-l in mana.

Sa stii ca porcusorii asora salata ( asta trebuie sa fie masa principala) dar nu numai salata! ci si fan (fanul trebuie sa aiba la dispozitie in continu), se asemenea si apa, morcovii, castravataii- iar sunt excelenti -una din felurile lor preferate de mancare, ardeiul gras, marul, pepenele ( doar partea rosie ( coaja ii ppoate provoca alergii, seminte trebuie sa aiba din nou, in permanenta

trebuie du la veterinar la aproximatuv 3 luni pentru ai taia ungiile si pentru un control de rutina

nu il lasa in soare

nu il lasa in fum de tigara sau in bucatarie ( nu ii fac bine mirosurile de la gatit)

daca vreo 2 zile nu prea are pofta de mancare inseamna ca se apropie de sfarsit sau are ceva grav

ei traiesc aproximativ 6-7 ani chiar si 8

iar cei care nu va pricepeti nu mai dati raspunsuri aiurea

4 răspunsuri:
| raluky4 a răspuns:

Pai in pet shop sunt in general rase cu par scurt, la aproximativ 50 lei si rase cu par lung la aproximativ 80 lei (sunt mai greu de ingrijit).
Custile sunt la cel putin 100 si ceva de lei (cele potrivite pentru. ei).

| andreea_1536 a răspuns:

E o crescatorie de porcusori de guinea si sunt maxim 4 milioane frumosi foc(rasa pura)
crescatoria inca au rasele:texel, angora, mohair, sheltie.coronet si merino de fapt uitate tu pe www.gemon.ro eu am ul pliant de la ei si au porcusori super frumosi. daca il iei dintr-un pet shop risti sa il iei bolnav sau batran
fundita;;)

| Mynu a răspuns:

Buna pai in pet shop ar costa cam intre 50-100 lei aproximativ, iar custile lor ar costa cam 80-100 si ceva de lei.Succes,fundita?

| duduloi a răspuns:

Iar daca mai ai intrebari te ajut cu mare placere

uite id-ul meu :

maridiana97 happy