| Badrock a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un porcuşor de guineea si nu stiu cat costa. Sa imi cumpar un hamster sau porcuşor care e mai dragut?
Si cât costă ambii?
Acord funda!

5 răspunsuri:
| Georgiana_Cristina_1983_7mUx a răspuns:

Hamsterul costa in jur de 15 lei iar porcusorul de guineea 25-30 de lei.Mai dtagalas e porcusorul de guineea pentru ca e mai mare in comparatie cu hamsterul care zici ca e un soricel si daca iti scapa, nu il mai prinzi!
Deci eu dintre acestia doi optez pentru porcusor.
Dar eu zic sa iti iei mai bine un pui de iepuras alb care e cam 10-15 lei.
Sper ca te-am ajutat!
Funda?

| Faranume1111 a răspuns:

Hamsterul in jur de 5-10 lei sunt foarte ieftini iar porcusorii in jur de 50 de lei. Sunt draguti amandoi,eu am doi hamsteri femela si mascul,dar ii tin separat pentru ca se bat,si la fel s-ar bate si daca ar fi mascul cu mascul femela cu femela,si nu e adevarat ca rod tot ce prind,tot timpul le dau drumul `prin casa si tot timpul ii gasesc,s-au obisnuit sa iasa singuri de sub dulap,pat,,bineinteles nu toti,depinde cum ii inveti,sau niciodata nu m-au muscat de cand ii am, si nu isi fac treburile pe unde apuca, daca il iei si il tii in mana doua ore, doua ore nu face nimic, cand il pui in cusca isi face treaba.
Porcusorii de guineea
1-porcusorii de guineea iti dai seama sunt mai mari fac mai multa mizerie v-a trebui sa le schimbi asternutul zilnic
2-daca iti trage un porcusor de guineea o muscatura fata de un hamster e mai dureros
3-plus ca naparlesc pe cand hamsterii nu sau cel putin nu asa vizibil ca si porcusorii de guineea.
4-plus ca miroasa urat, au un miros intepator
5-si un plus ca il poti plimba in lesa, bineinteles numai daca vrea el si pe unde vrea el nu ca si un caine.
Pe cand
Hamsterii
1-nu fac multa mizerie poti sa le schimbi asternutul de 2 ori pe saptamana
2-de obiceii masculii nu musca, nici femelele doar unele, pentru ca ele dau nastere altor pui si musca pentru aparare sau de frica
3-nu mananca mult
4-femelele nu isi mananca puii decat atunci cand pui mana pe puii ei si ea nu ii mai simt mirosul si crede ca sunt ´intrusi¨,.
Eu am doi hamsteri si sunt foaarte multumita de decizia mea, Femela a facut 8 pui si nu am pus mana pe ei, nu am schimbat nimic din cusca timp de doua saptamani si nu s-a intamplat nimic, nu a murit niciunul si toti au crescut mari si frumosi!

| Pikabu19 a răspuns:

Hamsterul costa in jur de 15lei, e extrem de simplu de ingrijit, e foarte mic, mai mic de o palma daca e hamster pitic. Sunt foarte dragalasi, nu e nevoie sa ii speli, se spala singuri ca pisicilrle. Porcusorul de guineea e mai mare, de doua palme chiar, ai nevoie de o cusca mai mare, ei nu au nevoie de rotita in care sa se dea, deoarece isi strica coloana. Daca nu ma insel lor trebui se la faci baita din cand in cand. Ei costa in jur de 50 de lei. Amandoua rozatoarele mananca seminte, fructe si legume. La hamsteri nu trebuie sa exagerezi cu fructele si legumele. Eu am hamster si chiar e foarte simplu de ingrijit, prea simplu chiar, o data pe sapt ii schim rumegusul din cusca. Cea mai usoara si ieftina varianta din astea doua ar fi hamsterul, dar faci cum doresti

| Pikabu19 a răspuns:

Nu put hamsterii si nici porcusorii de guineea,in schimb iepurasii cam put. Hamsterul nu are ce sa roada prin casa pentru ca nu-l scoti din cusca,e mic si-l poti pierde,eventual il scoti cand vrei sa te joci cu el,il pui intr-o biluta sa se plimbe prin casa, il pui intr-o casa de papusi, e tare amuzant. porcusorul il poti tine prin casa, dar numai si numai prin supraveghere, deoarece el roade intr-adevar firele de la prize.

| ChristinaSinger a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea, nu ar trebui sa iti cumperi nimic, sau macar sa iti cumperi altceva! Inteleg, si porcusorul de guineea si hamsterul sunt draguti, dar iti pot aduce multe peobleme. De exemplu, daca ei doi hamsteri, pereche, fata si baiat, o sa faca pui cam dupa fiecare doua saptamani si nu cred ca vrei sa iti umpli casa de rozatori mici. Hamsterii, dar si porcusorii de guineea fac multa mizerie, daca ii scapi afara fug si nu ii mai gasesti ..se ascund si rod cu dintii tot ce gasesc! Unii pot sa te muste! Ei miros foarte urat si isi fac nevoile le unde apuca si iti spun drept ca e foarte scarbos! Eu am un perus ...la inceput am vrut si eu un hamster.dar dupa ...m.am cam razgandit.
E alegerea ta!