| anonim_4396 a întrebat:

Heeei! Catelusa mea de la bunici de la tara a fatat acum 2 saptamani.Azi am mers sa ii vad si catelusii sunt plini de capuse.Am o solutie pentru catei dar le pot da de la 2 luni. Nu stiu ce sa le fac, mi-e foarte mila si mi-e frica sa nu li se intample cevastraight face. Ce le pot face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Înarmează-te cu calm și cu răbdare. Pregătește niște mici tampoane de tifon, spirt medicinal sau altă substanță puternic mirositoare (dizolvant pentru lac de unghii, de exemplu) și o pensetă, plus o cutiuță sau o hârtiuță în care vei pune căpușele. După ce le strângi pe toate, aruncă-le în wc.
Înmoaie un tampon în spirt și pune-l pe o căpușă. Ține 3-5 minute, apoi ia tamponul, prinde bine căpușa cu penseta și trage continuu (dar nu brusc) până iese. Important e să iasă și capul din piele, dacă se rupe și rămâne acolo, se infectează pielea.
Controlează și în urechi, adesea căpușele se ascund acolo. Rezervă-ți timp suficient, ca să îi cureți pe toți odată, altfel iau unul de la altul. Controleaz-o și pe mamă și curăț-o, fă-le curat în culcuș. Spor la treabă! Uite-le pe cățelușele mele, pe care le-am scăpat de căpușe, iar acum sunt curate și sănătoase și vesele. http://zinnaida.ro/2012/11/07/joaca-kory-si-bella-8-fmt75/

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pot face asta avand in vedere ca puiutii au doar 2 saptamani?

4 răspunsuri:
| TokyoGirl a răspuns:

Cel mai bine mergi la veterinar! Nu poti sti ce au si e mai bine asa!happy

| JustMusic a răspuns:

Mergi cu ei la veterinar, sunt foarte mici si daca faci dceva dupa ureche practic te joci cu viata lor.

| Okami23 a răspuns:

Du-i la veterinar, mai trebuie sa le faca cateva vaccinuri