| Kid_5068 a întrebat:

Heei buna, am si eu o problema. De curand mi-am luat doi hamsteri asiatici pitici. Deoarece masculul bate femela, in urmatoarele doua zeci si patru de ore am luat si amenajat inca o cusca. O cheama Sammy si e mica si draguta dar am observat ca e cam retrasa(are blanita moale si ochii sticlosi, nasucul rece.) Toata ziua sta in coltul custii, se scarpina bine (ceea ce ma ingrijoreaza) apoi doarme. E foarte prietenoasa si recunascatoare ca am scapat-o din ghiarele lui Skitty. Cand bag mana in cusca se urca pe mana mea, deci nu ii e teama. Seara o apuca plimbatul pe rotita si pare energica. Ce parere aveti, e un hamster sanatos? Si despre scarpinat ce-mi puteti zice? Skitty(hamsterul 2) e foarte energic si se joaca in roata aia nenorocita incontinuuu. E putin agitat, si daca bag mana in cusca ma musca usor(lasa-mi roata in pace!), apoi se joaca iarasi. Amandoi mananca bine. No problem! Vreau sa imi spuneti pana la urma daca exista vreo problema la ei, care este si ce pot face. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Kittynika a răspuns:

Am si eu un hamster, dar nomal Minnie:X. e singurica. din cate stiu eu m-am interesat la hamsteri nu stiu daca si la cei pitici nu pot trai impreuna multi pentru ca se bat.
Este perioada de imperechere... dupa se separa femela de mascul si ea isi creste linistita puii dupa se separa toti, pentru ca normal, se bat.Perioada asta tine mult cateva luni.si fac destuy pui.pana la 9-10/. prima oara fac putini 4-5.Eu zic sa ii lasi separat. daca vrei pui sa ii pui impreuna.
pup