| yourkittycat a întrebat:

Heei. Pisicuta mea s-a taiat la pernuta de la picior. Este mica taietura jumatate decm, i-am dat cu betadina. Se poate infecta?

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Saliva de pisica e un bun antiseptic. Iar pisicile, ca multe alte animale dealtfel, se ling unde au o taietura, zgarietura, etc. Asa ca mai bine o lasi asa, fara sa ii dai cu nimic, nu e mare lucru o taietura mica. Daca i-ai dat cu aia si nu ai pansat-o, o sa o linga.

| Iunix a răspuns:

Du-o la veterinar! Sau, curăță rana cu apă și săpun, dezinfectează rana cu o soluție de la farmacie și bandajează-i rana.

| BadBunny a răspuns:

Dacă ai dat cu betadină, eventual pune-i şi un bandaj, aşa nu se va infecta.