| Lucitu a întrebat:

am o mica/mare problema, am scapat o mana de lemne pe picior, nu stiu cum dar m-am taiat in spatele degetului (cel de langa degetul mic), eram la sat, la casa unui prieten(casuta...) si nu aveam nici o conditie, tot ce am facut a fost sa tin compresa cu servetele uscate, sangerarea a durat mult, cam 5-6 ore si acum (peste o zi) s-a umflat toata zona de langa taietura, inclusiv degetul mic si putin din talpa, cand am ajuns acasa, am spalat bine sangele uscat si m-am dat cu betadina, ce as mai putea sa fac ca sa se dezumfle mai repede? E foarte greu sa umblu, mai ales sa ma incalt, multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| blAster85 a răspuns:

Ar trebui sa cureti bine cu apa oxigenata/iod si sa mergi la medic sa nu se fi infectat si ajuns in sange, plus ca a sangerat mult.