| EcaterinaIna a întrebat:

Heei TPU! Cu ce as putea sa imi vopsesc rolele? Sunt albastru inchis cu negru..si ar prinde prinde si o culoare mai deschisa?

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru asta trebuie sa smirghelesti suprafata cu un smirghel fin apoi o curatare cu diluant.Pentru a prinde vopseaua cat mai bine e nevoie de o suprafata poroasa.Un smirghel de 300 - 500 sau chiar 800 granulatie la suprafete plastic e bine venita pentru a pastra luciul.Asa cu am spus depinde ce vrei sa vopsesti si aici ma refer ca materia.

Daca e plastic tare cum spui poti face 2-3 smirgheluiri mai brute si apoi cu un smirghel mai fin(granulatie mai mare)pentru finete.In final sterigi cu o carpa cu diluant astepti cam 3-5 min sa se evapore aplici banda adeziva(scoch) unde nu trebuie sa ajunga vopseaua si vopsesti.Mare atentia la spray pentru ca particulele de vopsea se vor depune ori unde nu ai acoperit. Distanta optima e de 15-25 cm fata de obiectul de vopsit(vezi pe tub)