| anonim_4396 a întrebat:

Hei.
Am o întrebare.
Iubesc animalele, și vreau să fiu voluntară la un adăpost de animale (câini) sau cabinet veterinar (deși nu știu dacă ar avea nevoie de mine la un cabinet). Întrebarea mea e. Aceste asociații acceptă voluntari sub 14 ani? N-aș vrea să sun să mă fac de rușine.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In niciun caz sub 14, nici de la 14, eventual 16, aia e varsta minima de angajare.

| NoFeelings a răspuns (pentru Adry05):

Angajare, dar eu vreau doar sa stau acolo si sa ajut, nu neaparat sa fiu numita voluntara si toate cele.
Vreau sa ajut cu hranitul, curatenia, plimbatul si sa ma joc cu animalele, sa incerc sa ii dresez, sa ii ajut cu anunturile pentru adoptii, etc

| Adry05 a răspuns (pentru NoFeelings):

Stiu ce zici dar nu s-ar risca nimeni ca poate avea probleme ca nu ti-a facut contract de munca. Eventual daca aveai in familie, asa nu prea cred ca ar vrea cineva. Du-te si tu si intreaba pe la cabinete efectiv.

| NoFeelings a răspuns (pentru Adry05):

Pai daca am o prietena care a terminat acum medicina veterinara și ea e voluntară la un adăpost, oare ma poate ajuta?

| Adry05 a răspuns (pentru NoFeelings):

Daca ea insasi e voluntara, nu prea cred. Poate maxim cu curatenia, depinde de medicul la care e si ea voluntara. Dar nu inteleg de ce ma intrebi pe mine si n-o intrebi direct pe ea?

| NoFeelings a răspuns (pentru Adry05):

Eu am scris in întrebare despre adăposturi, nu cabinete veterinare, pentru că după cum am scris și în întrebare, n-am cu ce-i fi de folos unui medic veterinar.
O voi întreba pe ea, dar te-am întrebat pe tine deoarece pari foarte documentată.
Mulțumesc.

| Adry05 a răspuns (pentru NoFeelings):

Multumesc de compliment. laughing Sunt, relativ, dar aici e si o chestie subiectiva, tine si de persoanele care sunt in locul respectiv. In mod normal nu prea se fac lucrurile astea, dar daca sunt oameni de treaba, e posibil sa te lase. Pana la urma ar fi spre avantajul lor.

| NoFeelings a răspuns (pentru Adry05):

Exact laughing nu as putea decât să ajut, in niciun caz sa încurc

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu acceptă, trebuie să ai măcar 14 ani împliniti si sa ai buletin.

| NoFeelings a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Oh, pacat!
Multumesc...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NoFeelings):

Cu plăcere, sănătate multă si mă bucur daca te am putut ajuta, sănătate si o seară frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred, esti mult prea micuta. La unii varsta minima este de 21 de ani. Iar intr-un cabinet nu ai nici-o sansa, nu se complica ei cu asa ceva, ce ar avea de castigat? Accepta doar practicanti pentru ca sunt de ajutor. ( ii mai ajuta sa tina animalul, sa faca injectiile etc )