| Țuchi1234 a întrebat:

Hei am un caine care are 2 luni vreau sa incerc sa il invat sa stea singur dar defiecare data cand il las incepe sa planga si sa faca galagie cum as putea sa il invat mai usor.

Răspuns Câştigător
| 1DeadMemories a răspuns:

Usor nu o sa fie happy
In primul rand, trebuie sa-l inveti sa stea singur pe perioade scurte de 10min, crescand perioada pana la ore.Ca sa fie cuminte in perioada cat sta singur asigura te ca are ce manca, apa si cateva jucarii.
Incepi asa -te pregatesti sa pleci, il rasfeti si ii dai sa manance ceva bun(exista mancare speciala pentru dresaj), apoi pleci(nu stai la usa ca te simte).Te intorci dupa 10 minute, daca a fost cuminte si nu a produs stricaciuni il recompensezi cu bunatati, daca a facut prostioare nu-l mangai, il certi(sa nu-l bati), il impingi ca si cum nu l iubesti. Peste ceva vreme repeti schema pana se invata cu perioade mai lungi, va stii ca primeste recompensa daca e cuminte.Inevitabil nu o sa dea roade in primele zile, dar nu dispera.Ai vointa si rabdare, se poate face un lucru bun daca esti cumpatat.

Bafta!

4 răspunsuri:
| VyRuS112 a răspuns:

Pai il lasi singur face galagie 2 zilesau 3 si apoi se obisnuieste funda?happy

| untu a răspuns (pentru VyRuS112):

Serios? Cand te vei intoarce acasa si ce gasesti? Surprize!

| untu a răspuns (pentru VyRuS112):

Unde stai? La tara sau la bloc?

| Gabrielhr a răspuns:

La varsta asta este normal sa se teama sa stea singur. Îi va trece pe masura ce va creste.