| Anca a întrebat:

Vreau sa stiu ce metode ati aplicat pentru a invata cateii sa stea singuri in casa.
Am un shar pei de 2 luni si jumatate si trebuie sa-l invat sa stea singur, macar 3-4 ore pe zi.

Cum sa procedez? Voi cum ati procedat?
El acum nu sta singur nici sa merg pana la baie. Incepe sa planga disperat dupa mine.

12 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca un catel va fi dependent de tine pana la 3, chiar 4 luni. Adica acum nu prea ai cum sa il faci sa nu planga. Pe masura ce va creste, va deveni mai independent si nu va mai plange.
Acum tot ce poti sa faci e sa incerci sa-l obisnuiesti singur putin cate putin, desi nu prea cred intr-o reusita. Asta e mai mult pentru cand va mai creste. I-ai mai multe jucarii (minim 10) si da-i-le pe rand, azi 2-3, maine alte 2-3 si tot asa, sa-i para mereu noi si interesante. De asemenea, ia-i oase de ros, din cele din piele de vaca. Poti sa-i iei jucarii in care se pun bobitzele lui, astfel el va fi ocupat cu ele pana cad bobitzele. De asemenea poti sa-i lasi televizorul pornit pe un post cu muzica, poate nu se va mai simti asa singur (eu asa ii fac bichonitzei mele).
Legat de spatiul in care il lasi, nu prea sunt de acord. Adica daca tu l-ai obisnuit numai in camera cand esti acasa, si cand pleci il dai pe hol, e si normal sa planga. Si tie ti s-ar parea ciudat un loc pe care nu-l cunosti, dar lui ca e pui...
Legat de chestiile pe care nu are voie sa le roada si totusi o face, cand il prinzi spune-i un NU raspicat si adu-i repede o jucarie pe care are voie sa o roada. Apoi ignora-l 1 minut. Va intelege ca a gresit. In niciun caz sa nu-l bati, ca nu te vei mai intelege cu el. Daca totusi nu se lasa de ros aiurea, pune-i piper sau ketchup picat acolo ca il va respinge. De asemenea exista la pet-shop un spray care il inhiba sa mai roada obiectul respectiv. Daca nici asa nu renunta la ros aiurea, ia-i un tarc in care sa il inchizi ziua cand pleci. Pune-i acolo apa, mancare, jucarii, etc.
Cand pleci la baie sau oriunde altundeva spune-i pe un ton calm ca vei pleca si vii repede (evident nu va intelege ce spui, dar il va linisti tonul tau). Daca plange cat esti plecata, cand revii spune-i acelasi NU raspicat si ignora-l 1-2 minute.
Si eu am catel mic (bichon-4 luni jumate) si mare parte din tot ce ti-am spus am folosit si pentru ea si a functionat. Cu toate astea, de cate ori plec de acasa, plange cam 5-10 minute si apoi incepe sa-si faca de lucru prin camera. Roade oase de piele, se joaca si in mare parte doarme. Sper ca te-am ajutat macar putin.

| Anca explică:

Stefangeles, nu pot sa-l las sa se adapteze el singur in felul asta laughing
Ca o sa scoale tot blocu cand plange.
Nu pot merge la baie ca plange laughing
M-am dus la baie, am inchis usa dupa mine si l-am auzit plangand la usa. Si plange din ce in ce mai tare si latra la un mom dat laughing
Nici in masina nu sta singur pana merg eu la bancomat laughing
Maine trebuie sa merg la faculta. Va trebui sa ramana 4 ore singur. O sa mai vin acasa in fiecare pauza sa nu ii fie prea urat singur.
Uff mi. e si mila sa-l aud ca plange singur. Parca-i copil mic. Da trebuie sa fiu si ferma ca altfel o sa devina dependent.

| Anca explică:

Larette, din pacate, e cu mine abia de azi.
De aia ma interesez despre tot.
Eu il cumparasem de cand avea 3 saptamana, dar a ramas cu mama lui, pentru ca eu urma sa plec de Pasti in vacanta in alta tara si am zis sa nuºl iau la mine, pe urma iar il duc la mama lui timpul ala, pe urma iar la mine.
De aceea am decis sa-l iau definitiv cand ma intorc.

Familia de unde l-am cumparat, l-a rasfatat destul de mult.
Si mai ales era cu mama lui si cu inca o catelusa in casa si probabil de aia nu e obisnuit singur.
Dar e si f rasfatat pentru ca uneori se uita la mine si plange pentru ca vrea atentie.
Si daca vede ca-l ignor se potoleste si se culca.
Mai si latra laughing daca vede ca ma fac ca nu-l aud.

Ce vroiam sa imi mai spuneti : Ce sa pazesc in casa de el?
Cablurile, florile? Cum sa organizez casa?
Zgarie usile?
Eu in principiu o sa il las in bucatarie, baie si hol cand plec, pentru ca in camera am toate cablurile si se poate curenta.
Pana ma gandesc cum fac cu ele am zis sa nu las usa deschisa.
Exista posibilitatea sa o gasesc franjuri?
De cate ori pe zi mananca la varsta aceasta si cam ce gramaj?
Ca, parerile sunt impartite... daca puteti sa-mi spuneti cei care ati crescut caini, la varsta asta cat mancau si ce anume?
Orice informatie mi-ati oferi, as fi recunoscatoare.
Pt ca numai din experienta altora se poate invata... din carti e un pic poveste happy

| Anca explică:

Sufletzel, multumesc de sfaturi. Imi sunt folositoare.
Fiind azi prima zi oficial in casa noua, nu mai e nici mama lui, poate ca e normal sa planga.
Am fost pana la banca si m-a sunat o vecina ca il aude de la parter. Iar eu stau la 6 worried
Cand am venit, am deschis usa si el ma latra laughing Pana sºa prins ca mºam intors. Dupa aia nu mai stia cum sa sara pe mine si am facut greseala sa-l cocolosesc dupa. Nu stiam ca trebuie ignorat cand il prind latrand singur in casa.
Am fost de iºam cumparat tot ce are nevoie. De os din piele de vaca nºam intrebat. Ma duc mai tarziu si ma uit.
I-am luat lesa...se smuceste, plange, maraie. e disperat laughing nu vrea in lesa si pace. Da insist si o sa se obisnuiasca.
Nu stiu cum fac maine ca am cursuri 4 ore, deci trebuie sa merg la faculta. Azi am stat toata ziua cu el, dar maine nu stiu ce o sa faca 4 ore, ca daca plange incontinuu...se dispera vecinii.

| Anca explică:

Eu am reusit sa-l fac sa stea singur. A durat o luna!
Acum nu mai latra! happy

Am aplicat metoda pulverizatului de apa in bot.
Plecam si stateam la usa. Daca latra, intram inapoi, ii dadeam pulverizam cu apa in bot si ii spuneam : Nuºi voie.

In final a inteles si acum sta singur fara probleme!
happy

| bonitta a răspuns (pentru Anca):

laughing) foarte tare asta cu pulverizatul

| eramona a răspuns (pentru Anca):

Of as vrea si eu sa il invat, poate acum e prea mare la 4 luni dar si al meu la fel latra 2 ore incontinuu daca e singur acasa.Nu stiu cum sa il invat

| Larette a răspuns:

Eu mi-am luat cainele la 3 saptamani si de mic, il lasam singur 6 ore. S-a adaptat pana la urma, si la mine schiorlalaia cateodata dar asa se invata.
Si no offence anonimule dar cum adica :"lasa-l o ora daca plange pedepsestel sa mai stea un minut in plus", adica imi spui ca, cainele stie ca a facut ceva rau si mai trebuie sa stea UN MINUT in plus. Mi se pare o aberatie :-s.
Inca la tine e bine, eu nu puteam sa o las jos din brate ca incepea sa planga. Apropo, la 2 luni jumatate e cam maricel, este cam rasfatat zic eu :-s.

| stefangeles a răspuns:

Pur si simplu lasa-i de mancare si niste jucarii si pleaca in treaba ta trebuie sa se adapteze si singurel big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie o zi lasa-l o ora daca plange pedepsestel sa mai stea un minut in plus daca rezista dai ceva si asa el se obisuneste si joacate cu el este dracut sa faci asa ca el se obisueste daca nu nul bagi in seama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleaca 5 minute din camera, dar trage cu urechea. Incearca sa-i dai o ocupatie, astfel incat sa fie cuminte (o jucarie interesanta, ceva de rontait). Cand te intorci, lauda-l daca a reusit. Mareste timpul progresiv. Iti trebuie rabdare, mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu o sa am nevoie de acest sfat pentru ca am 4 terieri de 1 saptamana si ii vom tine afara! toata vara o sa stea cu noi dar cand vom merge la scoala vor sta singuri!