| Cristina1310 a întrebat:

Hei ..Deci. Am primit un bichon, are cam o luna si ceva si as vrea sa stiu niste chestii.
1. Multi spun ca nu trebuie scos afara, ca este prea mic.dar el de cand s-a nascut, a stat afara, dormea la curte, in cusca. Deci nu cred ca mai este o problema, din moment ce este deja invatat cu aerul liber, nu?
2. Vaccinurile? Cum se fac? Moare daca nu le face?
3. Baie. cand ii fac? E prea mic?
4. Mancarea. am fost la pet shop si i-am luat granulele alea cele mai mici, pentru juniori si niste conserve tot asa pentru bebei ca el. cum sa ii dau sa pape? Cat sa ii dau? Si are o problema. Face cam moale. Tipa de la pet shop mi-a spus ca e de la lapte, ca i-am dat lapte si el era obisnuit cu laptele mamei lui. Si nu i-am mai dat. O zi a facut tare, dar apoi azi tot moale. ce sa fac? Tot tipa de la magazin mi-a spus sa ii amestec in lapte putin ceai de menta, dar nu prea il bea. si a functionat, dar nu i-am mai dat si vad ca iar face moale. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Puii trebuie să mănânce de câteva ori pe zi (4 - 6), urmând ca pe măsură ce cresc, să rămână doar cu una - două mese.
E bine să-i dai orez fiert cu carne de pui și legume (morcovi, păstârnac, pătrunjel). Atenție! fără oase!
De asemeni, o lingură - două de tărâțe de grâu în mâncare din când în când le face foarte bine.
Dacă ai curte, unde nu umblă alte animale, poate sta fără prea multe griji, deși e bine să fie ferit de mediul extern (a avut baftă să nu se-nbolnăvească până acum, dar nu exagera!) până la deplina imunizare. Adică, pe la 4 - 6 luni.
Schema de vaccinare o va stabili medicul veterinar.
Baie, doar dacă e superjegos, altfel nu prea e nevoie. Cam odată la două trei luni sau mai rar dacă nu e murdar din cale-afară. Fără șampon sau săpun - excepție cele speciale de potăi.

4 răspunsuri:
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna.
1) puii trebuie sa ste in casa pana cand termina schema cu vaccinurile.
2) - la 6 (8) săptămâni se face vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei
- la 8 (10) săptămâni se repetă primul vaccin, adică se face încă o dată un vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei
- la 10 (12) săptămâni se face vaccinul polivalent, DHPPiL
- la 12 (14) săptămâni se face rapel la vaccinul polivalent şi se imunizează pentru rabie.
Da, poate murii daca nu le are facute si il scoti afara.
3) baia ii poti face incepand de la 4-5 luni..este prea mic acum.
4) trebuie sa ii dai hrana de buna calitate (royal canin, proplan, purina, hills etc.). Daca il hranesti cu pedigeee nu e bine si poate asta este problema..de face moale.
Du-te cu el la veterinar sa il deparaziteze si vaccineze!

| Cristina1310 explică (pentru DenissaRoxana):

Cam cat costa vaccinurile astea?

| BeiibiiiiLove a răspuns:

1.Puisorii trebuie sa ii di afara sa isi faca nevoile dar nu prea mult, cand sunt mari da.happy
2.Vaccinurile trebuie facute pentru sanatatea catelului si pentru a trai mai sanatos :*
3.Baie poti sa ii faci dar....ai grija sa nu ii intre apa in urechiuse si sa nu.l frigi.
4.Paiii ar trebui sa fac cum am facut si eu cu Bijoux al meu..trebuie sa.l inveti sa nu mai bea lapte ci sa manance granule, poti incerca sa.i dai tu cate una in gurita eu asa am facut.happy Si poti sa ii pui din conserva aceea in granule si le amesteci..doar daca mananca granule date de tine in gura happy Al meu mananca :X Cand se face mai mare de maxim un an poti sa.i iei os pentru dinti este special facut pentru catei : 1. ii face blanita mai stralucitoare.
2.Ii albeste dinti.
3.E ceva bun pentru ei.
Sper ca te.am ajutat :* Fundita? puppy dog eyes

| Dємєηтă a răspuns:

1.Lasa-l sa mai creasca macar 2 luni, dar nu ar strica daca ai sta si tu cu el, nu e prea bine sa il lasi singur daca ai vecini rai sau daca vecinii au dulai.
2.Vaccinurile nu ar trebui sa lipseasca, il poti duce la veterinar sa-i faca. Nu, nu moare daca nu le face, doar ca ar putea avea in viitor unele probleme de sanatate.
3. Poti sa-i faci, dar cu grija sa nu-i intre apa in urechi.Nu ti-as recomanda sa folosesti prea multa apa.
4. Poti sa folosesti un castron pentru a-l hrani. De la petshop ii poti lua uneori bolnavi, eu am patit asta. Dar trebuie sa ai grija cu laptele, sa nu faca viermisori. Ramai la ceai de menta si lapte, pana mai creste. Dar nu ii mai da altceva si lasa-l sa se obisnuiasca 1 saptamana.