| Superceanu a întrebat:

Hei TPU este ok daca dau mancare cumparata pentru caini juniori impreunata cu o conserva de carne de vita sau porc? (catel pitbull)

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Conservele nu sunt bune pentru noi, au conservanti, deci multa sare ( cainii nu au voie sare), deci daca ne fac noua rau, la caini e prapad, mai ales la stomac si ficat.
Deci incerca sa te feresti de tot ce este conserva, chiar daca este speciala pentru caini, ), poti sa ii faci si un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.

| Kriss96 a răspuns:

Cainii nu au voie porc. Exclus porcul. Daca vrei sa-l omori dai porc. Si ciocolata eventual la desert.
Nu ineleg de ce iti iei caine daca nu ai cum sa-ti permiti hrana pentru el sau daca nici macar nu sti cu ce trebuie hranit. Pana si un taran stie ca porcul le face foarte rau.
Exista mancare speciala pentru caini. O gasesti la magazin. Si orienteaza-te spre ceva care nu e plin de resturi si chimicale. Adica nu Pedigree si Chappy. Astea sunt otravuri. Cum il hranesti asa il ai.