| ioni_bomboni a întrebat:

Ce sa fac de mancare? Am niste carne de porc...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceapa taiata pestisori, si pui pe carne si boia. sosul e gata cind ceapa aproape se topeste de tot si devine maronie de la carne si condimente. e foarte buna

12 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Intra pe: http://www.gustos.ro/retete-culinare/ si vei gasi mai mult decit doresti. Pofta buna

| sorinalaura a răspuns:

O tochitura moldoveneasca as zice eu...cu mamaliguta si varza murata. Ce zici?

| leluc a răspuns:

O tai fasii subtiri si o prajesti in unt (nu ulei), adaugi o ceapa si o calesti odata cu carnea, ciuperci si faci un sos de smantana cu verdeata si mirodenii, adaugi peste si mai lasi 10 min la foc mic happy

| crisa a răspuns:

Gulas big grin

| viorel2c a răspuns:

Poti s-o prajesti impreuna cu niste cartofi prajiti, daca mai pui si o ceapa poti sa faci o tocana, daca o bati putin iti ies niste snitele, daca o toci iti ies chiftele, depinde de ceea ce vrei. Oricum numai asa in afara de friptura nu prea ai ce sa faci dar in combinatie cu niste legume se schimba total.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tai felii de 1 cm le sarezi si piparezi. le lasi una peste alta cam 30 minute in care timp cureti ceapa multa pe care o pui intr-o cratita cu ulei si o invarti pret de cateva minute sa se inmoaie si apoi pai feliile de carne deasupra si pui apa si capacul pe ea. lasi la foc mic verificand sa aiba mereu putina apa ca sa se fiarba bine de tot carnea iar ceapa sa se transforme intr-un sos. la final mai pui putin piper sa fie bine condimentata. se serveste cu piure decartofi sau cartofi natur cu patrunjel. este o mancare ardeleneasca. o poti face si cu carene de vita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o idee o friptura de carne de porc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

tongue rabdari prajitelaughing... laughing o salata de cruditatitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci sos din ceapa cu carnea de porc si cu condimente si putina apa apoi firbi niste macaroane si le adaugi in sos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rabdari prajite:-)) in sos de asteptare :-)) glumeam pai poti face niste carme la gratar cu piure sau orez succes!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca http://www.CePotGati.ro, pune in lista ingredientele pe care le ai in casa si iti cauta retete pe site-urile culinare romanesti...

| gyulya91 a răspuns:

Poti face o tochiturabig grin