| Cαmeℓiα a întrebat:

Heii.Ai mei au vorbit cu,, Mosu" si i-au spus ca imi doresc un papagal[un perus] si o sa il primesc de Craciun.Si as vrea mai multe informati.
Cat costa el, mancarea si colivia?
Dupa cat timp sa ii dau drumu in camera?
Cat ii ia sa se obisnuiasca cu mine?
Cum se dreseaza?
Vreau sa imi cumpar baiat.Cum imi dau seama ca e baiat si ca e pui?
Dupa cat timp va incepe sa vorbeasca?
Eu sunt la scoala de dimineata.Cum va reactiona cand va fi singur?
Dupa cat timp trebuie sa ii cumpar pereche?

Dau fundita la cel mai bun raspuns. puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Rape a răspuns:

Păi, în legătură cu preţul său, eu una l-am achiziţionat cu 30 lei. Acum depinde şi de unde îl iei. Mâncarea... hmmm. păi depinde şi ce fel de mâncare vrei să îi iei. Există ceva mai simplu la 4 lei [ spre exemplu ], dar şi de la 10 + lei cu mai multe vitamine ( eu ceva cu vitamine Îţi recomand ). O colivie mică e în jur de 20 lei, dar cel mai bine pentru peruş e ceva unde să se poată mişca mai mult ( preţul 50, 60 sau chiar 70 lei ). Sexul unui peruş se determină destul de uşor, la masculi, partea aceea de deasupra ciocului ( cea colorată ) este un ablastru închis, iar la femele e beige ciocolaţie. Nu va vorbi dacă nu-l înveţi tu. Trebuie să stai mult cu el şi să-i vorbeşti. Ca să înveţe ceva nu trebuie să spui multe cuvinte ( diferite ) deoarece el nu le va reţine aşa. Nu te aştepta de la el să reţină din prima propoziţii, ci mici cuvinte. Pentru asta e nevoie de mult timp. Ca să nu se simtă singur pune-i o oglindă ( specială ) sau cel mai bine e să mai iei unul. Perechea sa e mai bine să o achiziţionezi la scurt timp dupa ce îl iei pe el sau chiar în acelaşi timp cu el, astfel se vor obişnui unul cu altul. Îl dresezi petrecându-ţi mult timp cu el, dar să ai grijă să nu-l speri. Să nu îl iei în mână imediat ce l-ai achiziţionat, deoarece va fi speriat. Lasă-l să se obişnuiască cu locul şi apoi. Poţi vorbi cu el, dar încet, nu ridica tonul, pentru că, repet, se va speria. Nu băga mâna în colivie după el, să îl fugăreşti, să încerci să îl prinzi. Schimbă mâncarea şi apa cu gesturi domoale şi vorbeşte cu el, până când vei simţi că s-a obişnuit cu tine. Oh. şi să nu-i faci baie din primele zile. Lasă-l liber prin cameră din primele zile. Libertatea te va ajuta foarte mult să îl dresezi pe parcurs. Păi. cam atât ştiu. Sper că ţi-am fost de ajutor. :3

2 răspunsuri:
| BlueViP a răspuns:

Pai un papagal perus costa intre 20 si 40 de lei. In primul rand trebui sa stii ca la un pui e aproape imposibil sa iti dai seama daca e baiat sa fata. La adulti narile masculului sunt albastre iar la femele caramiziu. Ii cumperi pereche dupa cat timp vrei, dar e bine sa ii cumperi pe amandoi odata pentru a se obisnui, Perusii isi aleg si ei ca oamenii pereche pe viata. Colivia costa in functie de marime, 50-100 de lei. Mancare poti cumpara varsata pentru ca e mai ieftina si e buna si aia. Iti recomand sa ii cumperi os de sepie pentru vitamine. Si eu am doi perusi si se obisnuiesc foarte greu. Pasarile nu sunt ca un caine sau o pisica. Trebuie sa fi atenta cu ei, sa le vorbesti mult si sa iti petreci mult timp cu ei. Cel mai important e sa ai rabdare. Trebuie sa stii ca doar baieteii vorbesc si ii inveti foarte greu, de preferat le rostesti de multe ori un cuvand de preferat scurt. Poti sa le faci un amestec din morcov razalit si coaja de ou pisata. Ca jucarii nu lua nimic cu oglinzi, dar le plac hintile. Apa e bine sa le-o schimbi zilnic iar macarea le pui cand se termina.

| Siiimooo a răspuns:

Buna! Un papagal perus costa in jur de 50-60 de lei, iar colivia 90-100 de lei si mancarea cam 6-12 lei pachetul, care poate tine si 3 luni. Il intrebi pe vanzator daca este fata sau baiat si daca este pui. Daca doresti, ii poti cere vanzatorului mai multe informatii legate de perusi si cum sa ii dresezi, cum sa ii faci sa vorbeasca, etc... Ii ia in jur de o luna sa se acomodeze cu tine. Abia atunci poti sa-i dai drumul prin camera, dar numai cu geamurile inchise, car o sa zboare si nu o sa il mai prinzi. Daca vrei sa inceapa sa vorbeasca nu trebuie sa ii iei pereche(doar masculii pot invata sa vorbeasca, abia dupa 1 an sau 2).Nu e nici o problema daca esti plecata toata ziua. Daca ii cumperi jucarii speciale pentru papagali cum ar fi oglinzi, leagane, etc o sa se bucure foate mult, nu o sa se plictiseasca si o sa il auzi cum ciripeste. happy Mancarea se schimba de doua ori pe saptamana, iar apa o data la 2 zile. Daca tii neaparat sa ii cumper pereche ar fi bine sa ii cumperi pereche imediat, altfel s-ar putea sa aiba o reactie total neplacuta. Eu am 1 papagal de acum 3 ani si stie sa vorbeasca. Sunt niste animale foarte dragute. Sper ca te-am ajutat. Te pup! :*