| Rauuul a întrebat:

am un pitbull de aproape 4 luni, l-am luat de 5 zile si la varsta lui e foarte slab dezvoltat. adica nu e chiar rasa pura, tatal lui tatal lui e bull terrier dar totusi la 4 luni ar trebui sa fie destul de dezvoltat nu cum e acum. Cel de la care l-am luat nu i-a facut nici un vaccin, nici un tratament. nimic. Ce sa ii dau ca sa se dezvolte normal? Parca e si fricos putin. asa e pentru ca e pui sau de ce e asa? ce medicamente sa ii dau ca sa se recupereze/dezvolte? am fost la farmacie si am intrebat ce sa ii dau si mi-au raspuns doamnele de acolo sec "asta", si mi-au aratat http://pentruanimale.ro/k-9-complete-growth-120-tablete- 1924.html. am intrebat cum sa ii dau si au zis ca 2 saptamani ii dau apoi o saptamana si ceva-doua nu ii dau, ok am luat 10 pastile ca dau la bucata sa vad daca le accepta catelul. Acuma nu stiu ce sa fac, sa il las sa se dezvolte el natural sau ce medicamente/vaccinuri sa ii dau?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In primul rand cainele are nevoie de un consult la un veterinar, si de o deparazitare interna ( contra viermisorilor) apoi vaccinurile.
Vitaminele o sa ti le indice tot veterinarul in functie de varsta si de greutatea cainelui.
Tot el o sa iti spuna si daca e sanatos si e dezvoltat corect.
In al doilea rand are nevoie de mancare adecvata, mancare de caini sa fie baza dar sa fie pentru juniori ( are toti nutrietii ca puiutul sa se dezvolte corect), poti sa ii faci si un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac), lapte cu 1, 5 % grasime si branza nesarata. La pet shop gasesti si suplimente gen batonase cu vitamine si calciu.
Deci, du-te la un veterinar si nu mai ii dai pastile fara sa stii daca chiar are nevoie de ele, vitamine fac mai mult rau decat bine date gresit.

| Rauuul explică (pentru LaLaura):

Am fost la medic si mi-a dat cestal. Dar eram grabit si nu am intrebat daca mai trebuie sa ii dau peste ceva timp. Medicul e la 20 km de mine iar cainele vomita cand ii in masina ca asa am patit si cand l-am adus... Ieri l-am cantarit si are 9.7 kg. Ti se pare putin la varsta asta?

| LaLaura a răspuns (pentru Rauuul):

Buna.
Sper ca ai dat pastiluta pe stomacul gol si ca ai verificat excrementele (1-2 zile) sa nu aibe vermisori, iar daca avea, se repeta tratamentul pana numai mai avea.
La puiuti se da cam din 3 in 3 luni, dar nu sunt sigura de acest lucru. Nu ai un numar al veterinatului, sa poti suna? e foarte important sa ai un numar de contact, pentru pot aparea multe chestiute neprevazute care doar un veterinar stie sa iti spuna care e cauza dar si ce sa ii dai pana il duci la consult.
Cainele tau are rau de masina, la fel ca si a mea, doar ca a mea nu vomita ci plange foarte foarte rau.
Este foarte important sa ii faci si vaccinurile, sunt unele boli cum e rabia ( care se transmite si la om), sau paraviroza care decesul e 80% fara vaccinare ( la rabie e 100%).
Fiecare caine e diferit in parte, nu au toti aceeasi greutate in anumite luni, masculii se diferenteaza de femele, oricum cand sunt mici, iau diferit in greutate, deci nu compara cainele tau, cu cainele lui x ( chiar daca au aceeasi varsta), cam 10 kg este normal la 4 luni, dar ma repet nu e musai sa aiba aceste kg, poate sa aiba si mai putin cu 1, 2 kg dar si mai mult.

| Rauuul explică (pentru LaLaura):

Inca nu i-am dat pastila pentru ca nu am vrut sa i-o dau gresit dar acuma ca mi-ai zis cum se da, o sa i-o dau dimineata cand ma trezesc happy tu ce ai? tot pitt? o sa ii fac cat de curand vaccinurile. daca poti, lasa-mi un link de facebook sau ceva sa discutam acolo

| LaLaura a răspuns (pentru Rauuul):

Eu am un pechinez metis cu schnauzer, are 14 ani.
O sa iti las intr-un mesaj privat linkul la facebook meu.

9 răspunsuri:
| Miron_Sanda_1990 a răspuns:

Am si eu un cine care nu e de rasa pura si avea aceleasi probleme la 4 luni.Nu ii da toate prostiile de medicamente.Trebuie sa stai mai mult cu el si daca se sperie incurajeazal si impinge-l inainte eu am facut la fel si peste o saptamana catelusa mea care tot avea 4 luni a speriat un ciobanesc german adult si la moment latra la orce caine strain si maidanez.

| Rauuul explică (pentru Miron_Sanda_1990):

Acuma si-a revenit si al meu. se joaca cu cainii vecinului si n-are treaba. latra pe oricine intra in curte, si abia il opresc. cum pune un strain mana pe poarta, fara sa il vada, il simte, si latra. faza ii ca nu latra pe absolut nimic numai pe oameni. pot sa fie si caini si oi si orice (eu stau la tara). doar cu oamenii are treaba. mi frica sa nu muste pe cineva dupa ce mai creste ca la mine intra oameni in curte fara sa strige sau ceva gen laughing ce caine ai?

| Miron_Sanda_1990 a răspuns (pentru Rauuul):

Am o catelusa care la moment are 8 luni dar avea aceleasi probleme si nu e de rasa dar nu stiu ce combinatie este dar seamana cu un labrador

| lolooooo a răspuns:

Uite un sfat : Dupa ce te ocupi cu vaccinurile/medicamentele lui, ocupate si de el pe plan emotional, joaca-te cu el si fal sa aiba incredere in tine ca sa nu mai fie fricos. Scoatel la mai multe plimbari, e un pitbull si are nevoie de miscare + i se dezvolta masa musculara si se inzdraveneste.

| Rauuul explică (pentru lolooooo):

Nu prea II place cu lesa. Asta e inca o problema. Cum sa il invat? Daca ii cumpar ham o sa ii stric coloana?