| condemnedAntagonist a întrebat:

Hellău.
Am o problema.
Am avut 2 chinchillute una cam salbatica si cealalta mai mica e mai blanda dar asta mica era recent cumparata.Amandoua erau fetite.Am zis ieri seara, sa le dau drumu prin casa, sa se joace.
au alergat sau urcat peste tot se mai duceau in cusca veneau la mine.Aia mica (nairry) a gasit un gandacel si sa "jucat" cu el pana..la indoit putin.
Asa, la un moment dat nairry sare spre masina de cusut si da cu capu destul de tare. Dupaia, se pune langa coltul unei cutii(intre cutie si dulap) si cade jos ca si lesinata si a venit cealalta sa vada ce are.
Dupaia am luat-o in mana am pus-o pe genunchi am frecato pe spate putin, am linistito si i-am dat drumu.S-a dus sub pat si nu a iesit.Am ridicat patul si am luato.Am pus-o in cusca(ele nu suporta caldura) si le-am pus niste bucati de gresie care le-am pus mai intai in frigider, special pentru ele, dar nu statea pe gresie. Dupa am vazut ca nu putea merge, se taraia mai mult.
Am lasat-o si am stat langa cusca pana acum la 6.Am tras-o putin de picioare ca sa ajung sa o iau mai bine, si am luat-o in mana.Nu se misca nu mergea, avea lacrimi in ochi si respira in gol, se sufoca.I-am suflat in gurita si eu si mama, am resuscitato, a urinat ca era foarte stresata si dupa, sa mai chinuit putin, si a murit.
Ceea ce vreau sa va intreb, pe cei cu putina experienta, de ce a murit? mai putea fi salvata?

Răspuns Câştigător
| ℓσνє a răspuns:

Vaii, imi pare rau.happy
Poate era bolnava?!
O zi buna!happy

| condemnedAntagonist explică (pentru ℓσνє):

De fapt era de la caldura, acum am aflat, mersi oricum.

| ℓσνє a răspuns (pentru condemnedAntagonist):

N-ai pentru ce :*

9 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

I-ai dat funda de frumusete?laughing
pe bune...se mai si prostea love.

| AntoniaOrman a răspuns:

Saraca de ea.Sincer nu stiu de ce a murit.Nu vad nimic in textul tau care ar fi putut-o omori!

| condemnedAntagonist explică (pentru AntoniaOrman):

Am aflat ca chinchillele la 25 de grade respira greu si la peste 30 pot muri, eu sunt din Iasi si aici sunt 40 de grade sad
Cred ca de la caldura a murit.

| ChrisstinaXdddddddd a răspuns:

Ai dat funda pentru ce?
Nute-a ajutata cu nimic.
In fine, am si eu una Sisi, si am murit pentru ca la temperaturi de peste 25 grade ele mor, pentru ca au blana atat de deasa incat nu pot transpira.
Ai fi putut sa o salvezi daca imediat in urmatoarele 2 minute era dusa la o temperatura sub 25 de grade.
Sincer imi pare rau pentru ea.sadsadsadsad

| condemnedAntagonist explică (pentru ChrisstinaXdddddddd):

Scuze, dar am crezut ca nu mai raspunde nimeni.pun acum o intrebare, sa-mi raspunzi la ea si iti dau funda.

| Wolf2305 a răspuns:

Era cald probabil si nu au voie sa stea la mai mult de 25 de grade. deja la caldurile din tara de la noi 42 grade celsius la umbra nu ma indoiesc ca a murit. La 30 grade ele mor! Condoleaante si o zi Buna!

| condemnedAntagonist explică (pentru Wolf2305):

Multumesc, intr-adevar, de la caldura a murit.
O zi buna si tie!