| Qook a întrebat:

Hello, am nevoie de ajutor de la posesorii de pisici, am o pisica si un motan de aproape doi ani, și un pui de o luna și ceva, poate doua, toti trei au probleme cu ochii, curg și celui mic i se lipesc mereu, strănută des și puiu pare ca are nasul înfundat, as lua pe unul dintre cei mari la veterinar, dar e departe și sunt cam sălbatici (i am cules de pe strada si nu s prea "apropiați" de noi), dacă s-a mai confruntat și pisica unuia dintre voi și ați avut vreun tratament recomandat, m-ar ajuta. asta dacă nu necesita vaccin, va trebui sa ii car după mine pe toți, haha.
merci :*

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Ideal e sa ii duci la medic pentru ca au o infectie. Mai ales cel mic e mai sensibil si daca il lasi asa e posibil sa-si piarda ochisorii, nu glumesc, e ceva ce patesc multi pui de pisica si trebuie tratati pentru ca raman orbi. Daca chiar nu poti ajunge la medic du-te la farmacia veterinara (cred ca are si la cea umana) si cere kanamicina, e un unguent cu antibiotic. Le dai le ochi exact cum si cat timp scrie pe prospect. Dar mai bine intrebi vanzatoarea de la farmacia veterinara ca sa stii exact. Nu o sa le faca niciun rau, din contra

3 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Pot avea reacții alergice de la unele medicamente pe care vrei să le dai. Mai bine te-ai duce la veterinar cu ei, veterinarul îți va spune ce să le dai. Și ca să-i duci la el fără să te muște sau zgârie, încearcă să-i iei cu mănușile ușor și să-i așezi în portbagaj, până ajungi.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Sincer nu te-aș sfătui să le dai medicamente după ureche sau să le faci tu injecțile, etc (pentru ca dacă nu sunt făcute cum trebuie și neavând experienta unui doctor veterinar pot muri ), exista cuști de transportare, acolo doctorul veterinar o sa le poate identifica problema și o sa vă explice ce trebuie făcut.
Nu este nimic grav dacă sunt " sălbatici " când sunt mici mereu sunt mai " speriosi ", ca să ii îmblânziti încercați să îi chemați, să le dați mancarica ( știu ca oricum făceați asta, dar da) prind altfel drag de persoana cu care interacționează mai mult și cred ca puteți găsi diferite informații și pe YouTube, succes și multa sănătate pisoiasilor!

| Qook explică:

Merci frumos tuturor, am fost la veterinar și am vorbit despre problemă, mi-a dat pastiluțe antibiotice pe 5 zile, pentru cei mari câte una întreagă, și pentru pisoiaș câte un sfert pe zi. cylanic se numește, în caz ca au nevoie și alții.
rezultatele, în special la pui, s-au văzut după primul sfert de pastilă.