| Baha663bsb a întrebat:

Pisica mea a racit,tușește,îi curg ochii și stranuta, la veterinar nu ma pot duce ca nu am cum.Cum o pot trata singur acasă?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Sa stea numai in casa la caldura, sa aiba acces la apa si mancare (de preferinta mancare umeda si calduta). Poti sa folosesti o carpa curata si niste apa sau ser fiziologic sa ii cureti ochii si nasul la exterior daca te lasa. Nu ii da medicamente pentru oameni sau chiar medicamente pentru animale fara recomandare unui veterinar. In 1-2 saptamani o sa isi revina de la sine. Daca nu trebuie neaparar dusa la veterinar fiindca daca face pneumonia sau are o infectie grava are nevoie de antibiotice. La fel trebuie dusa la veterinar daca nu mai mananca si are dificultati de respiratie.
Stiu ca nu este comod sau ieftin sa mergi la veterinar dar sa ii asiguri amimalutului tau ingrijire medicala face parte din responsabilitatile unui stapan.

1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Posibil rinotraheita.
Nu poti trata singur.
Poate ii trece de la sine daca e puternica.