| AlexandraGabriellaLova a întrebat:

Hello TPU! Am si eu o mica intrebare, de unde stiu daca papagalul meu Kakariki e mascul sau femela si daca e tanar sau batran? L-am primit de mai demult si chiar ma intereseaza deoarece vreau sa-i iau pereche.

Răspuns Câştigător
| copilfardeminte40127 a răspuns:

Buna din nou! Acum ma inteleg si eu bine cu diavolul/diavolita mea Tazmanian/a. Azi m-am jucat cu el/ea (urasc sa nu stiu ce gen sa folosesc) cam 30 de minute, timp in care mi-a rontait degetul in sensul ca ma,, pupa" intr-un mod ciudat. Ma gadila oribil si cand ma indepartam de cusca, incepea sa chitaie ca un soarece. La un moment dat m-a apucat de unghia de la degetul mic si mi-a rupt-o putin ( p.s.: Eu nu am unghii mari ci normale ca ale unui bebelus). Prin asta, cred ca mi-am dat seama ca are lipsa de calciu si s-ar putea sa ii cumpar ca sa nu-mi mai rupa unghiile. Nici Chili nu sta sa il mangai sau ce e aia sa vina pe degetul meu? Se duce in partea cealalta a custii si respira de parca s-a intalnit cu vreo pisica. Sa ii cumperi de la inceput un legan, o oglinda si cateva jucarioare ( al meu are un clopotel legat de cusca + o scara colorata in varful careia il asteapta alt clopotel). Si poate daca vrei, sa ii cumperi un papagal din plastic care se baga pe bara pe care sta. Ii tine foarte bine de urat. Al meu nici nu stie ca e singur. Toata ziua il ciugule pe micul amic si il intoarce cu capul in jos ( papagalul de jucarie are o bila cu greutate care il face sa stea mereu normal). Sper ca te-am ajutat. Sa va distrati!

3 răspunsuri:
| copilfardeminte40127 a răspuns:

Chestia cu,, sexul" la un papagal nici eu nu stiu sa o aflu dar stiu ca daca este tanar/a, zona ciocului (sus) este albastra. Vaznatorul de la care l-am luat ( sau am luat-o laughing) ) pe Chili mi-a spus ca e femela pentru ca e rea si in general femelele sunt mai rele dar nu ma pot baza pe asta. Poate e un mascul nebun. Bafta!

| AlexandraGabriellaLova explică (pentru copilfardeminte40127):

Al meu e prietenos, adica foarte putin bland/a, nu sta pe deget, dar nici nu ciupeste si nu sta sa il /o mangai. Mercu oricum

| AlexandraGabriellaLova explică (pentru copilfardeminte40127):

Merci! Si voi sa va dstrati! happy

| copilfardeminte40127 a răspuns (pentru AlexandraGabriellaLova):

Buna din nou! Acum ma inteleg si eu bine cu diavolul/diavolita mea Tazmanian/a. Azi m-am jucat cu el/ea (urasc sa nu stiu ce gen sa folosesc) cam 30 de minute, timp in care mi-a rontait degetul in sensul ca ma,, pupa" intr-un mod ciudat. Ma gadila oribil si cand ma indepartam de cusca, incepea sa chitaie ca un soarece. La un moment dat m-a apucat de unghia de la degetul mic si mi-a rupt-o putin ( p.s.: Eu nu am unghii mari ci normale ca ale unui bebelus). Prin asta, cred ca mi-am dat seama ca are lipsa de calciu si s-ar putea sa ii cumpar ca sa nu-mi mai rupa unghiile. Nici Chili nu sta sa il mangai sau ce e aia sa vina pe degetul meu? Se duce in partea cealalta a custii si respira de parca s-a intalnit cu vreo pisica. Sa ii cumperi de la inceput un legan, o oglinda si cateva jucarioare ( al meu are un clopotel legat de cusca + o scara colorata in varful careia il asteapta alt clopotel). Si poate daca vrei, sa ii cumperi un papagal din plastic care se baga pe bara pe care sta. Ii tine foarte bine de urat. Al meu nici nu stie ca e singur. Toata ziua il ciugule pe micul amic si il intoarce cu capul in jos ( papagalul de jucarie are o bila cu greutate care il face sa stea mereu normal). Sper ca te-am ajutat. Sa va distrati!