| scarharo a întrebat:

As vrea sa amenajez un acvariu, dar am o mica problema. Daca pestii (ex: guppy, molly) se inmultesc, acvariul va deveni suprapopulat (nu cred ca am cui sa-i donez). Sau ar fi mai bine sa imi iau un peste "solitari (ex: Beta)?

8 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

In mod natural nu se inmultesc mult, sunt mancati de pestii mai mari sau chiar de femela. Poti popula si cu pesti care nu se inmultesc decat in conditii speciale(zebre si neoni) care se impaca bine cu gupii.Cati litrii are acvariul tau?

| Naяutσ a răspuns:

Ii i-au eu, am o gramada de pisicutehee hee Lasand gluma la o parte, chiar as '' adopta '' cativa pestisori, de unde esti? happy

| scarharo explică (pentru Naяutσ):

Din Bucuresti, dar acvariul e in stadiu de proiect happy

| LivingLouder a răspuns:

Trebuie sa ai mare grija de ei. Nu o sa devina suprapopulat. Dar ai grija sa nu se certe intre ei.

| FlyingFox a răspuns:

Fie un peste solitar, fie iei un acvariu mai mare sa fii sigur ca au loc.

| scarharo explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

| Zahiu_Gabriel_1998 a răspuns:

Iti cumperi guppy, ei se inmultesc, puii ii bagi intr-un bol sau ceva si daca vrei sa scapi de pui cand sunt mici, baga cativa la pestii aia mari in acvariu, si cei mari ii mananca pe cei mici, si cei mari o sa duca o viata mai buna cu o dieta variata si mancare vie happy
funda?