| Eusuntstefan8768 a întrebat:

Helpppp, mi-am luat un husky și noaptea urla foarte tare, de ce face asta și cum îl opresc? Helppp

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hraneste-l mai bine, sa fie satul ca sa-l ia somnul si culca-l in casa, ori undeva unde-i cald, ca de-i foarte frig nu se poate astampara de frig, saracul.

| MrAM a răspuns (pentru Violleta2022):

E husky nu dalmațian, frigul categoric nu e o problema la el. Posibil temperamentul, din cate stiu sunt dificili de crescut.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe frigul acesta il ti afara? Nu iti este mila de el, e pui, baga l in casa saracul îi e frig e singur. Tine l la caldura ca pe un bebelus ca este pui, cîte luni are? Este baiat?

| Eireann a răspuns:

Totii puii pe care i-am avut au plans noaptea - si dormeau in camera cu mine ( intr-un mic tarc cu un patut, apa, jucarii,, etc). E obisnuit sa doarma cu inca 4-5 fratiori si mama, e speriat cand e singur. Nu se obisnuieste in 3 zile "deja", poate sa dureze saptamani intregi - chiar o luna.
Pui e si de 2 luni si de 6 luni dar se comporta diferit si au nevoi diferite. Daca are 2-3 luni degeaba e husky, daca e prea frig afara nu e ok pentru el.
Si e husky deci o sa fie mereu galagios si o sa urle, asta scrie oriunde citesti despre husky.

| Sophieka a răspuns:

Nu ai oferit multe detalii.As vrea sa stiu daca e pui sau adult, daca il ti la casa, in casa sau in curte, de cat timp il ai etc.

Pe langa informatia din link al acestui nou user care zice ca ar fi medic veterinar in Bucuresti (desi nu sunt sigura de veridicitatea acestuia), daca tocmai l-ai infiiat, trebuie sa treaca prin acest proces cam dureros emotional pentru el de acomodare cu noua viata, si daca e singur afara in cusca, e si mai dureros pentru el... Verifica daca are apa, mancare si cusca e destul de izolata incat sa nu dardaie de frig.
Va mai continua sa planga si sa sufere cateva saptamani pana se acomodeaza. Poti lua legatura cu medicul veterinar de care apartii, oricum trebuie sa ii faci deparazitari si schema de vaccin apoi cand creste sa il sterilizezi.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiBistriteanu a răspuns:

Are un buton pe undeva.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Mergi la farmacia veterinara sa ii iei CalmVet sau zgarda Adaptil Calm. Cel mai probabil se plictiseste sau este anxios cand este lasat singur.
Gasesti informatii medicale despre anxietatea la caini aici: https://www.veterinarladomiciliu.ro/......si-pisici/