| Chrristina a întrebat:

Hey! Am un perus de aproape 5 ani si il tin liber sa zboare prin casa de cand avea vreo luna. Pana acum nu mi s-a intamplat sa se loveasca de lucruri prin casa, ba chiar "cunoaste terenul" foarte bine. Insa de vreo saptamana nu se mai poate sprijini in piciorul drept si nu il mai foloseste deloc, il tine ridicat. Ma gandeam ca s-a lovit pe undeva pentru ca se vede o mica pata mai inchisa la incheietura degetului lung din fata cu cel din spate. In plus mi s-a intamplat sa se trezeasca noaptea si sa isi scuture piciorusul, asta inainte sa nu mai poata sa mearga cu el. Am intrebat la veterinarul din orasul meu, dar mi-a spus sa ii masez piciorusul cu spirt si asa am facut. In schimb i-am pus si un cub de gheata cateva minute, pentru ca la inceput se umflase. Dar nu i-a trecut si schiopateaza in continuare. Daca este ceva ce pot face va rog sa imi spuneti

5 răspunsuri:
| razvilol a răspuns:

Pai cauta la farmacia veterinara ceva pastile cu antibiotice si ii dai in fiecare zi. Sigur ii va trece.

Ps:NU are cum sa il ai de cand avea o luna pentru ca perusi la o luna nu stiu manca asa bine singuri si nu stiu zbura tongue

| Chrristina explică (pentru razvilol):

Pai nu il am de nou nascut. ma refeream la o luna de cand l-am cumparat happy. mersi pentru raspuns

| PookieBear a răspuns:

Buna. Si perusul meu a patit asa ceva acum ceva timp. In primul rand incearca sa ii pui in colivie,ceva mai moale jos(o pernita mica sau o bucatica de material) asta in cazul in care cade din locul unde sta el,daca nu isi poate folosi piciorusul. Eu am mers la magazinul veterinar din oras si i-am cumparat vitamine(sunt picaturi si se pun in apa lor de baut) si mi-a recomandat sa iau o frunza de varza si sa o presez un pic,sa iasa putina zeama din ea si sa ii frec piciorusul cu o bucatica de frunza in fiecare seara, sau sa ii legi o bucatica de picior cu putin bandaj( numai ca al meu nu vroia sa stea cu ea legata), si spirt dimineata. Am avut mare grija de el si asa in cateva zile si-a revenit. Ai grija sa nu il lasi sa zboare de unul singur si sa ii schimbi mancarea si apa in fiecare zi. O sa isi revina el. Din pacate, sunt pasari mult prea mici si veterinarul nu prea are ce sa ii faca, deci remediile astea de "casa" ii ajuta cel mai mult. Incearca si sa imi spui cum se mai simte :*

| Chrristina explică (pentru PookieBear):

Multumesc pentru raspuns, cu varza chiar nu am incercat dar o voi facehappy am incercat si bandaj dar la fel ca si al tau, nu sta cu el laughing. :*

| madalinamadalina25 a răspuns:

Incearca sa te duci la un alt veterinar si eu am avut la perusi de nu ii pot numara, iar de fiecare data cand se loveau de pereti si de altele dupa un scurt timp mureau asa ca mai incearca la alti veterinari poate ai noroc! succes!