| wonderwoman123 a întrebat:

Hey. De craciun am primit 2 pisoi de 6 luni, siameze. Insa unul din ei este foarte energic, desi mananca mai putin, are energie si ziua si noaptea.Nu mai stiu cum sa il stapanesc. Cum il pot potoli? E normal?
PS: Mentionez ca sunt baieti amandoi, iar pe certificatul lor de sanatate scrie ca sunt frati intre ei.
Cu celalalt nu am probleme.

4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Scoate-i bateriile! happy

A fost o gluma, sper ca ai inteles-o! Serios acum, din ce povestesti, este evident ca au temperamente diferite, desi sunt frati. Prea multe solutii nu ai, avand in vedere ca este vorba de pisici. Incearca sa-i cumperi de la pet shop cateva jucarii, care sa-l faca sa-si consume energia in timpul zilei. Seara, bineinteles, trebuie sa i le iei.

| iamprettybored a răspuns:

Nu prea ai ce să faci. E normal fiindcă e încă pui. Mai bine bucură-te că are multă energie.
Poti îi faci o băiţă și îl masezi, asta o sa il mai liniștească puțin, de exemplu înainte de culcare.
Tine-l sub observatie totuși. Este numai energic, sau are un comportament haotic, violent? Ar fi bine să vorbești cu veterinarul tău dacă te îngrijorează.

| Boristez a răspuns:

Leaga-l de pat

| MBesty a răspuns:

Da,este normal deoarece sunt inca pui.De potolit nu prea ai cum deoarece asa sunt ei, iar cand vor fi mai mari (in unele cazuri) vor fi mai linistiti. Fiecare pisica are personalitatea ei anume..nu trebuie sa iti faci griji.