| Bibuşca a întrebat:

Hey! Eu imi voi lua un bichon frisehappy...am citit multe despre ei dar as vrea sa stiu cat mai mult despre ei cei care aveti bichon stiti cum sa-l ingrijiti asa ca ajutati-ma si pe mine happy. Va rog foarte ult cei care au bichon in special si frise sa-mi spuna mai cam totul despre ei la o luna cat mannca cand sa fie prima baie la fel si la 2, 3, 4 luni pana la 1 anisor as vrea sa stiu cate mai multe despre vreau cate mai multe raspunsuri si dezvoltate multumesc kiss

Răspuns Câştigător
| ѕωєєт a răspuns:

Bichon Frise este tipul de animal pentru care aspectul estetic este foarte important, de aceea toaleta blanitei sale trebuie efectuata periodic si cu mare atentie. Bichon Frise este predispus alergiilor, problemelor cu genunchii si sindromului Cushing. Uneori se confrunta si cu afectiuni ale ochilor (cataracta) sau cu boli ale ficatului. Cu noroc, acest animalut poate ajunge sa traiasca chiar si 15 ani, insa au fost cazuri in care a atins varsta de 17 ani.

Chiar daca nu ii cade parul, blanita unui animalut Bichon Frise trebuie spalata si pieptanata in fiecare zi si tunsa o data la doua luni. Procesul de ingrijire trebuie sa inceapa de la o varsta cat mai frageda pentru ca animalutul sa se obisnuiasca cu acest procedeu mai ales ca trebuie spalat si tuns in mod periodic. Blanita de pe picioare si de la urechi trebuie si ea tunsa ocazional. Este sensibil la intepaturile de purice si la frig si susceptibil insolatiilor.

5 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Pai nu ti-am explicat mai Bya eu pe mess?! Ce vrei sa stii mai mult de atat? K cred ca ti-am zis si de cate ori trebuie sa respire...
Si lucrurile astea le inveti din practica. Niciun caine nu mananca la fel si nici nu se murdareste la fel. Ii faci baie la nevoie nu mai des de o data pe luna si ii dai maxim 100g boabe pe zi.

| Bibuşca explică:

XByancaElenax ce? cum te simti? si ca sa stii ca eu nu m-am dat mare am vrut doar cateva sfaturi de la cei de la TPU din experienta voastra. cand imi voi lua bichon sa stiu si din datele voastre de experienta si sa stii ca eu nu ma dau mare si tare cum zici tu

| Bibuşca explică:

BiancaElena m-am uitat la tine pe profil la voturile de Stpid ma miram sa nu-mi dai tu stupidlaughing

| XByancaElenaX a răspuns:

Am avut bichon dar fara suparare bianca (acum am beagle)Nu te mai da mare si tare stii cum ne simtitm noi adica uni? cauta pe google rasa bichon frise. info sau la wekepedia

| SaveAnimals a răspuns:

Am avut bichon frise,maltese, bolognese, havanez.Simplu,trebuie periati in fiecare seara si cu solutii pentru urdori ca sa nu se lipeasca pleoapele,au un par bogat si frumos rasa pura de bichon frise este alba, fara pete, la o luna mananca de 5 ori pe zi, la 2 luni tot 5 ori pe zi, la 3 luni de 3 ori pe zi iar la 4 luni tot de 3 ori pe zi, iar la un an de 2-3 ori pe zi, baita de la 3 luni in sus o data pe luna daca este foarte murdar,evita urechile,ochii cu nasul,asta pentru a preveni bolile legate de acestea,nu il invata de mic sa fie rau ca mai tarziu v-a musca si stapanul, cand ii termini toate vaccinurile poate fi scos afara jumatate de ora sau mai mult pentru consumarea energiei, succes!