| xoBridgetXO a întrebat:

Hey eu! :-p Vreau si eu sa stiu cat costa un papagal KAKARIKI sau NIMFA, pentru ca nu sunt in tara si cand ma intorc vreau deja sa cumpar unu`. Am cautat pe net da` sa scrie? nu.straight face. Va rog eu mult HELP ME si vreau sa imi dati si cateva sfaturi cum ar fi :
Pe care ar trebui sa il iau si de ce
Care invata sa vorbeasca mai repede
Si care traieste mai mult
Mersi, XOXO all! kiss

Răspuns Câştigător
| Aliyaa a răspuns:

Pai nimfa este o pasare, fertila, jucausa si cantareata iar kakariki este o pasare inteligenta, vesela si care invatata repede eu cred ca ar trebuie sa l iei pe Kakariki pentru e mai inteligentsi invata mai repede sa vorbeasca, este recunoscut pentru faptul ca poate vorbi. El traieste 12-15 ani deci mai mult ca nimfa.alege Kakariki!winkingCa pasari de companie, papagalii Kakariki sunt cautati pentru inteligenta si voiosia lor. Totusi, ei nu sunt pasari foarte afectuoase si sunt destul de independente, desi apreciaza compania omului si vor veni sa se aseze pe umarul dumneavoastra sau sa va salute. Papagalul Kakariki este cel mai activ si mai energic papagal, el nu poate sta o clipa locului, este foarte curios si intotdeauna va fi "ocupat", va gasi ceva de facut. Kakariki nu este zgomotos, nu tipa ci are o voce placuta, ciripitoare.

9 răspunsuri:
| larrii a răspuns:

1. Nimfa ar trebui sa o iei pentru ca e mai mica si mai calmabig grin
2. Kakariki invata mai repede...
3. Asta nu mai stiu big grin

Eu am avut o nimfa de 6 ani si am pierdut'o. si s-a acomodat foarte repede cu mine, statea la mine, pe umar, pe deget, pe cap, ma urmarea peste tot in casa. Imita unele sunete cum ar fi telefonul, salvarea, pompierii...etc. Si dupa ce l'am pierdut mi-am luat alta nimfa care la fel, dupa 2 zile se acomodase deja cu mine dar din pacate...si pe aceea am pierdut'o. Acum am 2 agapornisi big grin
Bafta :*!

| larrii a răspuns:

Am gresit big grin am avut o nimfa timp de 6 ani big grin avea vreo 4-5 anibig grin scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iei o nimfa, am abut 2 baiaeti si se imblanzesc usor, in 2008 am avut si a costat de la timisoara 60 de lei noi.nu stiu cat traieste, cred ca in jur de 20de ani, inainte da a spune:"woww, ce frumos pe ala il vreau", ai grija sa te uiti atent la el si sa vezi daca e ranit sau bolnav! depinde de ce preferi, mie imi plac nimfele pentru motul, bucile si blandetea lor! sper sa iti cumperi un papagal extrem de frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

80 nimfa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua, eu cresc, din dragoste, papagali, de 20 ani si am si kakariki si nimfa. Nimfa mea(mascul) are 16 ani iar kakariki am de aprox. 5 ani.Ambele specii sunt minunate. Daca vrei un papagal dragostos, tandru cu tine si rezistent, eu, te sfatuiesc sa iti iei o nimfa, mascul, invata sa vorbeasca si ei.Se stie ca masculii au o usurinta mai mare de a invata sa vorbeasca. Kakariki sunt foarte inteligenti, dar necesita o dieta mai diversificata si sunt mai sensibili vis-a-vis de sanatate.Sunt firi mai independente si nu ii vei putea mangaia.Vin pe mana ta sa te salute dar fiind foarte curiosi si activi nu vor zabovi la povesti cu tine.Eu cred ca indiferent ce papagal iti vei lua daca iti vei face timp pentru el o sa fie un partener minunat si iti va aduce mari satisfactii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nimfele traiesc intre 15-20-25 ani. Femelele sun mai destepte decat masculi asa ca daca vreti sa luati un(o) papagal nimfa luati o femela.Pagali nimfa ttrebuie sai luati de la 4-9 luni pentru ca pagalali de la 4-9 luni se vor obisnui repede cu noul lor stapan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimfele nu st scumpe. 100 lei perechea, dar ai mei nu vorbesc si st f rai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti sunt scumpi dar in Romania la real, sunt 1 milion eu am zis in data de 16 11 2010

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iei nimfe deoarece sunt mici simpatice si stiu si ele sa repete cuvinte sa fredoneze si sa'l dresezi. Am o nimfa iar la o luna jum de kn am luat-o a inv sa stea pe umar sa dea pup iar de la vreo 8 luni sa vb