| Barbie331 a întrebat:

Hey sunt Maria si imi doresc mult un catel. stau la bloc, iar mama mea nu prea e de acord. O colega de la scoala Maria are o catea Miny care va face pui in luna octombrie, anul acesta(2010). Mama prima data a zis nu, dar am convins-o sa se mai gandeasca. Bun, deci are timp pana in octombrie sa se decida. Pana atuci voi puteti sa imi dati niste sfaturi ca sa o conving va rog? Chiar imi doresc un catel!

Răspuns Câştigător
| anka95 a răspuns:

Daca intr-adevar esti sigura ca iti poti asuma responsabilitatea asta(care e destul de mare, iti spun din experienta) atunci ar trebui sa te documentezi foarte bine asupra rasei pe care o sa o iei.Sa cauti inca de pe acum un veterinar bun, sa mai ajuti prin casa la diferite treburi pentru ca parintii tai sa vada ca esti suficient de matura si de responsabila si ca esti in stare sa te descurci cu un catel.Si binenteles, sa le spui si lor despre aceste lucruri pentru ca ei sa vada ca te-ai documentat si ca a-ti lua un catel nu e doar un capriciu de-al tau sau o pasiune trecatoare ci una care va tine pe toata durata vietii patrupedului tau si nu numai. Sper sa-i convingi si sa-ti iei catelusul mult dorit.Succes!happy

5 răspunsuri:
| Larette a răspuns:

Am aflat pe propria piele ce inseamna "Mama vreau caine.promit ca..." Asa am facut si eu acum cateva luni cand am pus-o pe mama mea sa imi cumpere animal(cainele de la avatarul meu). In primele saptamani numai cu ea eram afara, chiar daca facea prin casa intr-una, facea pipi in pat, schiorlalaia.si pur si simplu imi venea sa ma dau cu capu' de pereti ca mi-am luat caine. Si sa nu crezi nu stiu ce, ca eu o iubesc pe cateaua mea. dar cateodata ma gandesc cum ar fi fara ea.Gandeste-te ca o sa te plictisesti de ea la un moment dat(NUUU ziceam si euwinking atunci). Am plecat la Lepsa pentru cateva zile, mi-a luat ore sa gasesc pe cineva sa aiba grija de caine, ca totusi. e ditamai cainele, nu un bichon pe care nici nu-l observi.Deci iti dai seama ca nu poti pleca nicaieri fara ea.Acum cine crezi ca o duce la 6 dimineata afara? Mda...mama

Daca tu crezi ca nu mama ta o sa aiba grija de ea, ia-ti dar intai.convinge-o pe mama ta.

| Barbie331 explică:

Am auzit ca exista mancarea speciala pentru cateii shitzu care se numeste Royal Shih-tzu Junior! Crede-ti ca ar fi buna pentru un catel shitzu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facebook retea sociala a criminalilor in serie , citeste articol aici : http://zaruha.blogspot.com/......-cand.html

| mika_9477 a răspuns:

Multi parinti nu vor animale de companie pentru copilul lor, din mai multe motive :1. Le este frica ca o sa stati toata ziua cu animalulul de companie si nu mai invatati (mi se pare o prostie dar asa este am intalinit astfel de persoane)2.Nu suporta parul, mirosul de animal ...etc. Trebuie sa o convingi si sa ii spui ca o sa fii responsabila. si nu o sa neglijezi celelalte sarcini ale tale din cauza animalutului, fii cat mai convingatoare si nu uita (daca ai convins o trebuie sa te comporti asa cum ai promis altfel. animalutul tau poate pleca din viata ta asa de usor cum a venit)Succes

| loryyyy a răspuns:

Spune'i ca vei avea singura grija de el, ca il vei scoate la plimbare, ca il vei ingriji singura, chestii din astea.(mie mi-a mers cu mama am convinso sa'mi ia un caine)