| Barbie333 a întrebat:

Hey, ce faceti? De ziua mea de 1 sep. care a fost ieri voiam un cutu. Am o colega la scoala, Maria care are o catea Miny care e de rasa Shitzu, si mi-a zis ca imi da un pui gratis. Ea face pui in octombrie. Mama mea nu prea e de acord pentru ca stam la bloc. Prima data a zis nu, dar am convins-o sa se mai gandeasca. Bun, are timp pana cand Miny va face pui. Puteti sa imi dati sfaturi pentru a putea o convinge? Chiar imi doresc mult un catel!

8 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Spune-i ca vrei un nou prieten si spune-i ca vei avea tu grija de el, ca vei fi responsabila si vei avea grija precum un copil mic. Si mai spune-i ca e bine sa ai animale in casa, iar un catel Shitzu nu e tare mare si e perfect pentru bloc.

http://www.google.ro/......http?/

O zi buna!

| deniii_1832 a răspuns:

Poti avea grija de catelul unei prietene care e plecata sau sa te anjajezi sa duci catei la plimbare.Astfel mama ta va vedea ca esti responsabila.Pana in octombrie poti sa iti iei o floare si sa o ingrijesti.(stiu ca nu e acelasi lucru,dar merita incercat).le spui ca te-ai plictisit singurica si ai nevoie de un prietensmug...le arati si o poza cu, catzelusul si sigur o sa le placa ca e dragutzhee heerestul depinde de tine...tre sa stii cum sa-i ieihee heedocumenteaza-te despre catel si spune-i mamei tale cum se comporta si ce ai mai aflat despre catel.Cu cat stii mai multe,cu atat va fi mai usor sa ii convingi pe ai tai ca te-ai gandit serios la treaba cu catelul.Poti sta de vorba cu parintii,fa o lista cu toate obiectiile posibile pe care lea-i putea avea.Incearca sa gasesti raspunsuri rezonabile la toate ingrijorarile lor.Fii staruitoare in cererea ta,dar ramai calma.Izbucnirile nervoase si lacrimile vor dovedi ca nu esti destul de matura ca sa ai grija de un animalut de companie.
Uite si niste nume pentru catel,in caz ca ii convingi:
Nume de catei cu litera A :

Aladdin, Alastair, Alberto, Alda, Alden, Aldo, Alexander, Alexis,Alfafa, Alfonso, Alfred, Ali Baba, Alonso, Aloysius, Alpaca, Alpha, Alto, Alvin, Amadeus, Amigo, Amos, Andre, Andrew

Nume de catei cu litera B :

Bobi, Baron, Barry, Bart, Bartholomew, Barton, Bashful, Basil, Baxter, Beachboy, Beacon, Beamer, Beano, Bear, Beast, Beau, Beauregard, Becker, Bedouin, Beefcake, Beelzebub, Beethovn, Beetlejuice, Beggar, Bellboy, Ben, Bengal, Benjamin, Benji, Bennet, Bennington, Benny, Benson, Bentley, Berkeley Bert, Bertie, Bianco, Bigfoot, Biker, Biko, Bilbo, Bill, Billy, Bing,

Nume de catei cu litera C :

Carter, Coal, Cartwright, Casanova, Casey, Cash, Casper, Caspian, Cassidy, Cecil, Cedar, Champ, Chandler, Chaos, Chaplin, Charles, Chef, Chester, Chestnut, Chewbacca, Chief, Chip, Christian, Christoff, Christopher, Chump, Chunk, Churchil, Clapton, Clarence, Claude, Claudius, Clinton, Clive, Clyde, Cody, Cole, Colin, Collins, Colonel, Colt, Columbo, Columbus, Comet, Conan, Connor, Conrad, Constable

Nume de catei cu litera D :

Doc, Dodger, Domino, Don, Donald, Donalson ,Donny, Doogie, Doolittle, Dory, Doyle,

Nume de catei cu litera E:

Elliot, Enzo, Edgar, Edge, Edmund, Edward, Ego, Einstein, Elf, Eli, Elias, Eliot, Elmer, Elmo, Elroy, Elvis, Emerson, Emperor, Enzo, Ernie, Eskimo, Everett

Nume de catei cu litera F:

Falcon, Fiona, Fangy, Fatty, Fatso, Felix, Ferdinand, Fido, Figaro, Flyn, Fonz, Fonzie, Ford, Fordy, Forest, Franco, Frank, Franklin, Franky, Frazier,Fred, Freud, Friday, Fritz, Frog, Froggy

Nume de catei cu litera G:

Grivei, Garp, Gianny, Gaspar, Genie, Grace, Garfield, Gogu, Guppy, Gaffer, Galileo, Gambler, Garfunkel, Gator, Gatsby, Gavin, Gaylord, Gecko, Geezer, General, George, Geronimo, GhostGideon, Gilligan, Gin, Gizmo, Gobble, Goblin, Goliath, Gyddy, Golum, Gomer, Goober, Gooch, Goofy, Google, Gopher, Gordo, Gordon, Gorilla, Gorky, Governor, Greystoke, Grits, Grizzle, Grizzly, Groom, Groucho, Grover, Grumpy, Guido, Gulliver, Gun, Guru,Gusy, Gussie, Gordo

Nume de catei cu litera H:

Happy, Hasser, Harpo, Handsome, Hansel, Hardy, Harold, Harpo, Harrison, Harry, Harvey, Hawk, Hawkeye, Heathcliff, Hedgehog, Hercules, Hippo, Herman, Hermes, Hermit, Hero, Hershey, Hickory, Hindu, Hoagie, Hobbit, Hobo, Hommer, Honky-tonk, Hooch, Hoodlum, Hook, Hooligan, Hoover, Horace, Horatio, HotDog, Houdini, Howard, Howie, Howler, Huck, Hudson, Hugo, Hulk, Humphrey, Hunky, Hunter, Hurricane.

Nume de catei cu litera J:

Jade, Jelly, Jean, Jack, Joy, Jade, Jackpot, Jackson, Jagger, Jupiter, Jaguar, Jake, James, Jamie, Jamieson, Jasper, Jed, Jedi, Jeeves, Jekyll, Jerky, Jerry, Jersey, Jesse, Jet, Jethro, Jim, Jimbo, Joe, John, John Boy, Joker, Jonathan, Josh, Joshua, Judd, Jude, Judge, Jughead, Julian, Jumbo, Junior, Jupiter, Justin, Jons

Nume de catei cu litera K:

Kid, Kelly, Keno, Konto, Kenya, Kuky, Kiki, Keanu, Koda, Kennedy, Kentucky, Kool, Kermit, Kevin, KidKiller, Kilo, Kudo, King, Kipling

Nume de catei cu litera L:

Lord, Laker, Levi, Lexis, Laddie, Lancelot, Larry, Lawrence, Lilac, Leo, Lottus, Lewi, Lewis, Lincoln, Lion, Lionheart, Livingstone, Lover, Lord, Louis, Ludwig, Luky,

Nume de catei cu litera M:

Maduro, Maggie, Mambo, Macho, , Mack, Mackenzie, Macmillan, Miles, Madman, Maestro, Majestic, Major, Malcolm, Malt, Mambo, Mammot, Marley, Marlin, Marmaduke, Marmalade, Mars, Maverick, Max, Maximillian, Maxwell, Mayo, McCoy, Meatloaf, Melvin, Mercury, Mervin, Michael, Mick, Mickey, Midas, Midge, Mikey, Miles, Milo, Miner, Mole, Monarch, Mongoose, Monk, Monkey, Monster, Montgomery, Monty, Mork, Morris, Mortimer, Mouser, Mozart, Muddles, Murphy,

Nume de catei cu litera N:

Nappy, Niko, Nunu, Nana, Novella, Nippon, Niger, Nicuta, Napoleon, Neil, Nelson, Neptune, Neville, Newman, Newt, Newton, Nicholas, Nick, Nifty, Noah, Noel, Nugget

Nume de catei cu litera O:

Oreo, Onety, Oz, Ora, Oliver, Olivierm, Ollie, Ozone, Omar, Orion, Oscar, Othello, Otis, Otto, Outlaw, Ox, Oxy

Nume de catei cu litera P:

Pitty, Pyn, Pretty, Paly, Patrick, Paters, Paloma, Patton, Pest, Paul, Paulie, Petra, Peabody, Peanuts, Peddler, Penguin, Penn, Pepsi, Permod, Perseus, Peter, Phantom, Pharoah, Phoenix, Picasso, Piedmont, Pierre, Pier, Pillot, Pinto, Pip, Piper, Pistol, Plato, Pluto, Poet, Poindexter, Poker, Pongo, Pooh, Popeye, Porkchop, Porker, Porter, Potter, Primo, Princess

Nume de catei cu litera R:

Rexy, Ranger, Raf, Rambo, Rex, Rayn, Randy, Ranger, Repo, Reeves, Remington, Renegade, Reuben, Rex, Rhett, Rhino, Ricky, Rigby, Riley, RinTinTin, Ringo, Ripley, Robby, Robert, Robinson, Rocco, Rock, Rocket, Rocky, Rodney, Rogue, Roman, Romulus, Ron, Roookie, Rooster, Roscoe, Rothschild, Rover, Rudolph, Ruffian, Rufus, Rugby, Rumble, Runner

Nume de catei cu litera S:

Shooter, Scooby, ScoobyDoo, Scooter, Scorpio, Simpson,Scot, Scotch, Scotty, Scoundrel, Scrooge, Senior, Sergeant, Seth, Shah, Shalimar, Shane, Sharp, Shasta, Sheik, Shelley, Shep, Sheriff, Sherlock, Shoeless, Shogun, Shooter, Shorty, Sidney, Siegfried,Shooter, Sigmund, Simba, Simon, Simpson, Sinatra, Sinbad, Sinclair, Singer, Slugger, Smokey, Sneezy, Snooker, Snoopy, Socrates, Soldier, Sorcerer, Speed, Spence, , Spider, Spike, Spock, Spook, Sport, Spot, Sprite, Squirt, Starsky, Steed, Stephen, Sterling, Steven, Sting, Stinker

Nume de catei cu litera T:

Ted, Tennyson, Terror, Terry, Thatcher, Theosy, Theoodore, Trhief, Thinng, Thoomas, Thumpers, Thunderr, Tigger, Titan, Tag Titian, Titus, Toad, Toby, Tom, Tomahawk, Tommy, Topper, Tornado, Trailblazer, Tramp, Tricky, Tristan, Trojan, Troll, Trouble, Trout, Truman, Trump, Tsar.

Nume de catei cu litera W:

Waldo, Willy, Wags, Wallace, Walter, Warrior, Weasel, Weenie, Wellington, Wesley, Whiskey, Widget, Wilbur, Wilfred, William, Willie, Wilson, Wimpy, Winston, Winthrop, Wizard, Wolf, Wolfgang, Woodstock, Woody, Woofer, Wooster, Wordsworth, Wowzer, Wrangler

Poti sa ii alegi tu un nume,uite asa: 1. Ia in considerare faptul ca vei merge cu prietenul in public, asta insemnand nu doar cercul de prieteni, ci si veterinarul, dresorul sau comisia de la o expozitie. Prin nume vei crea o imagine a cainelui: numele poate inspira incredere sau teama si din nume se poate deduce "menirea" pe care o are companionul: caine de terapie, caine de vanatoare, caine de salvare, de paza sau de companie pentru copii. Nu trebuie ales un nume foarte comun, care in public ar putea duce cainele in eroare daca este pronuntat de stapanul altui caine.

2. Lasa copiii sa te ajute la "botezul" cainelui. In general ei vor adora noul venit si vor alege cu imaginatie nume simple si dragute. Un nume de caine este preferabil a fi cat mai usor de rostit pentru ca el sa il invete cat mai repede si sa raspunda la apel. Mult mai receptiv va fi o catelusa la numele "Lassie", decat la un nume ca "Labyrinth".

3. Numele cainelui va spune la fel de multe despre el, dar si despre omul ce ii poarta de grija. Este indicat ca numele ales pentru caine sa exprime caracteristici fizice si de temperament ale acestuia, dar si sentimentele pe care le aveti fata de el, relatia dintre tine ca stapan si caine ca bunul tau prieten.

4. Sunt de evitat numele foarte asemanatoare cu viitoarele comenzi: "Sezi!", "Aport!", "Culcat!", etc. In viitor cainelui ii va fi mai usor sa deosebeasca aceste comenzi de propriul nume si sa le respecte mai apoi.

5. Nu este prea indicata nici denumirea cainelui cu un diminutiv care nu i se va mai potrivi la maturitate, mai ales daca este o rasa de talie mare. Puteti alege nume de caini atat lungi, cat si scurte, dar incercati ca pe cele mai lungi sa le puteti prescurta. Pentru caine, cele mai usor de retinut vor fi numele dintr-una sau doua silabe.

6. Este foarte important ca inainte sa alegi un nume, sa iti cunosti cainele! Uneori este suficient sa il urmaresti cateva zile pentru a-ti da seama de trasaturi fundamentale ale personalitatii lui. De inspiratie poate fi tara de origine a rasei cainelui tau.

7. Trebuie sa tii cont de sexul cainelui tau. Pentru masculi se aleg cel mai frecvent nume ce contin consoanele "cu", "c", "r", "t" si vocala "a", iar la femele sunt intalnite numele ce au in componenta vocala "u" sau consoana "d". De exemplu: "Caporal", "Cadence", "Coyotte", "Coquin", "Crouton" sunt nume de masculi, iar "Douce", "Doudou", "Duffy", "Dinah", "Doris" sunt nume pentru femele.

8. In situatia in care cainele a avut un nume pana sa ajunga la tine si doresti cu tot dinadinsul sa i-l schimbi, incearca totusi sa alegi un nume asemanator. Daca l-a chemat "Pikey", va accepta mai usor ca tu sa ii spui "Mikey", decat sa il strigi "Pokey".

9. Testeaza numele pe care ti-ai propus sa il folosesti pentru cainele tau. Striga-l cu acel nume timp de 2 - 3 zile si cu siguranta iti vei da seama daca si cainele este la fel de incantat de noua "identitate".

10. Daca animalul tau de companie a raspuns la noul sau nume, nu uita sa il recompensezi pentru asta. O mangaiere sau un "Bravo!" il vor face sa invete si sa iubeasca acel apelativ.

Canise.ro va pune la dispozitie o lista de nume de caini, ordonata alfabetic. Va uram succes si multa inspiratie in alegerea celui mai potrivit nume pentru cainele ce urmeaza a va fi aproape!

Sa imi zici daca ai primit si ce nume i-ai dat,ok?
Te pup si ai grija de tine!
Bafta la convins mamalaughingaia fac si eu in momentul de fata,dar eu am grija de un bichon frisebig grin

| deniii_1832 a răspuns:

Poti avea grija de catelul unei prietene care e plecata sau sa te anjajezi sa duci catei la plimbare.Astfel mama ta va vedea ca esti responsabila.Pana in octombrie poti sa iti iei o floare si sa o ingrijesti.(stiu ca nu e acelasi lucru,dar merita incercat).le spui ca te-ai plictisit singurica si ai nevoie de un prietensmug...le arati si o poza cu, catzelusul si sigur o sa le placa ca e dragutzhee heerestul depinde de tine...tre sa stii cum sa-i ieihee heedocumenteaza-te despre catel si spune-i mamei tale cum se comporta si ce ai mai aflat despre catel.Cu cat stii mai multe,cu atat va fi mai usor sa ii convingi pe ai tai ca te-ai gandit serios la treaba cu catelul.Poti sta de vorba cu parintii,fa o lista cu toate obiectiile posibile pe care lea-i putea avea.Incearca sa gasesti raspunsuri rezonabile la toate ingrijorarile lor.Fii staruitoare in cererea ta,dar ramai calma.Izbucnirile nervoase si lacrimile vor dovedi ca nu esti destul de matura ca sa ai grija de un animalut de companie.
Uite si niste nume pentru catel,in caz ca ii convingi:
Nume de catei cu litera A :

Aladdin, Alastair, Alberto, Alda, Alden, Aldo, Alexander, Alexis,Alfafa, Alfonso, Alfred, Ali Baba, Alonso, Aloysius, Alpaca, Alpha, Alto, Alvin, Amadeus, Amigo, Amos, Andre, Andrew

Nume de catei cu litera B :

Bobi, Baron, Barry, Bart, Bartholomew, Barton, Bashful, Basil, Baxter, Beachboy, Beacon, Beamer, Beano, Bear, Beast, Beau, Beauregard, Becker, Bedouin, Beefcake, Beelzebub, Beethovn, Beetlejuice, Beggar, Bellboy, Ben, Bengal, Benjamin, Benji, Bennet, Bennington, Benny, Benson, Bentley, Berkeley Bert, Bertie, Bianco, Bigfoot, Biker, Biko, Bilbo, Bill, Billy, Bing,

Nume de catei cu litera C :

Carter, Coal, Cartwright, Casanova, Casey, Cash, Casper, Caspian, Cassidy, Cecil, Cedar, Champ, Chandler, Chaos, Chaplin, Charles, Chef, Chester, Chestnut, Chewbacca, Chief, Chip, Christian, Christoff, Christopher, Chump, Chunk, Churchil, Clapton, Clarence, Claude, Claudius, Clinton, Clive, Clyde, Cody, Cole, Colin, Collins, Colonel, Colt, Columbo, Columbus, Comet, Conan, Connor, Conrad, Constable

Nume de catei cu litera D :

Doc, Dodger, Domino, Don, Donald, Donalson ,Donny, Doogie, Doolittle, Dory, Doyle,

Nume de catei cu litera E:

Elliot, Enzo, Edgar, Edge, Edmund, Edward, Ego, Einstein, Elf, Eli, Elias, Eliot, Elmer, Elmo, Elroy, Elvis, Emerson, Emperor, Enzo, Ernie, Eskimo, Everett

Nume de catei cu litera F:

Falcon, Fiona, Fangy, Fatty, Fatso, Felix, Ferdinand, Fido, Figaro, Flyn, Fonz, Fonzie, Ford, Fordy, Forest, Franco, Frank, Franklin, Franky, Frazier,Fred, Freud, Friday, Fritz, Frog, Froggy

Nume de catei cu litera G:

Grivei, Garp, Gianny, Gaspar, Genie, Grace, Garfield, Gogu, Guppy, Gaffer, Galileo, Gambler, Garfunkel, Gator, Gatsby, Gavin, Gaylord, Gecko, Geezer, General, George, Geronimo, GhostGideon, Gilligan, Gin, Gizmo, Gobble, Goblin, Goliath, Gyddy, Golum, Gomer, Goober, Gooch, Goofy, Google, Gopher, Gordo, Gordon, Gorilla, Gorky, Governor, Greystoke, Grits, Grizzle, Grizzly, Groom, Groucho, Grover, Grumpy, Guido, Gulliver, Gun, Guru,Gusy, Gussie, Gordo

Nume de catei cu litera H:

Happy, Hasser, Harpo, Handsome, Hansel, Hardy, Harold, Harpo, Harrison, Harry, Harvey, Hawk, Hawkeye, Heathcliff, Hedgehog, Hercules, Hippo, Herman, Hermes, Hermit, Hero, Hershey, Hickory, Hindu, Hoagie, Hobbit, Hobo, Hommer, Honky-tonk, Hooch, Hoodlum, Hook, Hooligan, Hoover, Horace, Horatio, HotDog, Houdini, Howard, Howie, Howler, Huck, Hudson, Hugo, Hulk, Humphrey, Hunky, Hunter, Hurricane.

Nume de catei cu litera J:

Jade, Jelly, Jean, Jack, Joy, Jade, Jackpot, Jackson, Jagger, Jupiter, Jaguar, Jake, James, Jamie, Jamieson, Jasper, Jed, Jedi, Jeeves, Jekyll, Jerky, Jerry, Jersey, Jesse, Jet, Jethro, Jim, Jimbo, Joe, John, John Boy, Joker, Jonathan, Josh, Joshua, Judd, Jude, Judge, Jughead, Julian, Jumbo, Junior, Jupiter, Justin, Jons

Nume de catei cu litera K:

Kid, Kelly, Keno, Konto, Kenya, Kuky, Kiki, Keanu, Koda, Kennedy, Kentucky, Kool, Kermit, Kevin, KidKiller, Kilo, Kudo, King, Kipling

Nume de catei cu litera L:

Lord, Laker, Levi, Lexis, Laddie, Lancelot, Larry, Lawrence, Lilac, Leo, Lottus, Lewi, Lewis, Lincoln, Lion, Lionheart, Livingstone, Lover, Lord, Louis, Ludwig, Luky,

Nume de catei cu litera M:

Maduro, Maggie, Mambo, Macho, , Mack, Mackenzie, Macmillan, Miles, Madman, Maestro, Majestic, Major, Malcolm, Malt, Mambo, Mammot, Marley, Marlin, Marmaduke, Marmalade, Mars, Maverick, Max, Maximillian, Maxwell, Mayo, McCoy, Meatloaf, Melvin, Mercury, Mervin, Michael, Mick, Mickey, Midas, Midge, Mikey, Miles, Milo, Miner, Mole, Monarch, Mongoose, Monk, Monkey, Monster, Montgomery, Monty, Mork, Morris, Mortimer, Mouser, Mozart, Muddles, Murphy,

Nume de catei cu litera N:

Nappy, Niko, Nunu, Nana, Novella, Nippon, Niger, Nicuta, Napoleon, Neil, Nelson, Neptune, Neville, Newman, Newt, Newton, Nicholas, Nick, Nifty, Noah, Noel, Nugget

Nume de catei cu litera O:

Oreo, Onety, Oz, Ora, Oliver, Olivierm, Ollie, Ozone, Omar, Orion, Oscar, Othello, Otis, Otto, Outlaw, Ox, Oxy

Nume de catei cu litera P:

Pitty, Pyn, Pretty, Paly, Patrick, Paters, Paloma, Patton, Pest, Paul, Paulie, Petra, Peabody, Peanuts, Peddler, Penguin, Penn, Pepsi, Permod, Perseus, Peter, Phantom, Pharoah, Phoenix, Picasso, Piedmont, Pierre, Pier, Pillot, Pinto, Pip, Piper, Pistol, Plato, Pluto, Poet, Poindexter, Poker, Pongo, Pooh, Popeye, Porkchop, Porker, Porter, Potter, Primo, Princess

Nume de catei cu litera R:

Rexy, Ranger, Raf, Rambo, Rex, Rayn, Randy, Ranger, Repo, Reeves, Remington, Renegade, Reuben, Rex, Rhett, Rhino, Ricky, Rigby, Riley, RinTinTin, Ringo, Ripley, Robby, Robert, Robinson, Rocco, Rock, Rocket, Rocky, Rodney, Rogue, Roman, Romulus, Ron, Roookie, Rooster, Roscoe, Rothschild, Rover, Rudolph, Ruffian, Rufus, Rugby, Rumble, Runner

Nume de catei cu litera S:

Shooter, Scooby, ScoobyDoo, Scooter, Scorpio, Simpson,Scot, Scotch, Scotty, Scoundrel, Scrooge, Senior, Sergeant, Seth, Shah, Shalimar, Shane, Sharp, Shasta, Sheik, Shelley, Shep, Sheriff, Sherlock, Shoeless, Shogun, Shooter, Shorty, Sidney, Siegfried,Shooter, Sigmund, Simba, Simon, Simpson, Sinatra, Sinbad, Sinclair, Singer, Slugger, Smokey, Sneezy, Snooker, Snoopy, Socrates, Soldier, Sorcerer, Speed, Spence, , Spider, Spike, Spock, Spook, Sport, Spot, Sprite, Squirt, Starsky, Steed, Stephen, Sterling, Steven, Sting, Stinker

Nume de catei cu litera T:

Ted, Tennyson, Terror, Terry, Thatcher, Theosy, Theoodore, Trhief, Thinng, Thoomas, Thumpers, Thunderr, Tigger, Titan, Tag Titian, Titus, Toad, Toby, Tom, Tomahawk, Tommy, Topper, Tornado, Trailblazer, Tramp, Tricky, Tristan, Trojan, Troll, Trouble, Trout, Truman, Trump, Tsar.

Nume de catei cu litera W:

Waldo, Willy, Wags, Wallace, Walter, Warrior, Weasel, Weenie, Wellington, Wesley, Whiskey, Widget, Wilbur, Wilfred, William, Willie, Wilson, Wimpy, Winston, Winthrop, Wizard, Wolf, Wolfgang, Woodstock, Woody, Woofer, Wooster, Wordsworth, Wowzer, Wrangler

Poti sa ii alegi tu un nume,uite asa: 1. Ia in considerare faptul ca vei merge cu prietenul in public, asta insemnand nu doar cercul de prieteni, ci si veterinarul, dresorul sau comisia de la o expozitie. Prin nume vei crea o imagine a cainelui: numele poate inspira incredere sau teama si din nume se poate deduce "menirea" pe care o are companionul: caine de terapie, caine de vanatoare, caine de salvare, de paza sau de companie pentru copii. Nu trebuie ales un nume foarte comun, care in public ar putea duce cainele in eroare daca este pronuntat de stapanul altui caine.

2. Lasa copiii sa te ajute la "botezul" cainelui. In general ei vor adora noul venit si vor alege cu imaginatie nume simple si dragute. Un nume de caine este preferabil a fi cat mai usor de rostit pentru ca el sa il invete cat mai repede si sa raspunda la apel. Mult mai receptiv va fi o catelusa la numele "Lassie", decat la un nume ca "Labyrinth".

3. Numele cainelui va spune la fel de multe despre el, dar si despre omul ce ii poarta de grija. Este indicat ca numele ales pentru caine sa exprime caracteristici fizice si de temperament ale acestuia, dar si sentimentele pe care le aveti fata de el, relatia dintre tine ca stapan si caine ca bunul tau prieten.

4. Sunt de evitat numele foarte asemanatoare cu viitoarele comenzi: "Sezi!", "Aport!", "Culcat!", etc. In viitor cainelui ii va fi mai usor sa deosebeasca aceste comenzi de propriul nume si sa le respecte mai apoi.

5. Nu este prea indicata nici denumirea cainelui cu un diminutiv care nu i se va mai potrivi la maturitate, mai ales daca este o rasa de talie mare. Puteti alege nume de caini atat lungi, cat si scurte, dar incercati ca pe cele mai lungi sa le puteti prescurta. Pentru caine, cele mai usor de retinut vor fi numele dintr-una sau doua silabe.

6. Este foarte important ca inainte sa alegi un nume, sa iti cunosti cainele! Uneori este suficient sa il urmaresti cateva zile pentru a-ti da seama de trasaturi fundamentale ale personalitatii lui. De inspiratie poate fi tara de origine a rasei cainelui tau.

7. Trebuie sa tii cont de sexul cainelui tau. Pentru masculi se aleg cel mai frecvent nume ce contin consoanele "cu", "c", "r", "t" si vocala "a", iar la femele sunt intalnite numele ce au in componenta vocala "u" sau consoana "d". De exemplu: "Caporal", "Cadence", "Coyotte", "Coquin", "Crouton" sunt nume de masculi, iar "Douce", "Doudou", "Duffy", "Dinah", "Doris" sunt nume pentru femele.

8. In situatia in care cainele a avut un nume pana sa ajunga la tine si doresti cu tot dinadinsul sa i-l schimbi, incearca totusi sa alegi un nume asemanator. Daca l-a chemat "Pikey", va accepta mai usor ca tu sa ii spui "Mikey", decat sa il strigi "Pokey".

9. Testeaza numele pe care ti-ai propus sa il folosesti pentru cainele tau. Striga-l cu acel nume timp de 2 - 3 zile si cu siguranta iti vei da seama daca si cainele este la fel de incantat de noua "identitate".

10. Daca animalul tau de companie a raspuns la noul sau nume, nu uita sa il recompensezi pentru asta. O mangaiere sau un "Bravo!" il vor face sa invete si sa iubeasca acel apelativ.

Canise.ro va pune la dispozitie o lista de nume de caini, ordonata alfabetic. Va uram succes si multa inspiratie in alegerea celui mai potrivit nume pentru cainele ce urmeaza a va fi aproape!

Sa imi zici daca ai primit si ce nume i-ai dat,ok?
Te pup si ai grija de tine!
Bafta la convins mamalaughingaia fac si eu in momentul de fata,dar eu am grija de un bichon frisebig grinFunda?

| deniii_1832 a răspuns:

Care mi-ati dat stupid si de ce?

| Ella_1266 a răspuns:

Buna.
Pai trebuie sa ii dovedesti ca esti responsabila.
Incepe scoala, ia note mari.
Fi cumintetongue
Sper sa te lasehappy [-o<
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Titanic 2
http://zaruha.blogspot.com/2010/09/titanic-2.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca vei avea foarte mare grija de el si ca vrei si tu in catelus ca sa il plimbi sa te joci cu el si ca sigur si ei o sa ii placa de el

| aLyN_4462 a răspuns:

Ii sp ca ar fi cadoul perfect, nu o sa deranjeze deloc, o sa ai grija de el si o sa iei note mari etc...