| EmoGirl180 a întrebat:

am nevoie de niste ajutor, azi am gasit un pui de porumbel langa asa scari, stau la bloc, dupa o furtuna nu, nu a patiti nimic, dar nu vrea sa manance, nici nu stiu ce sa ii dau, am incercat paine dae nu vrea, unde sa il las maine? Nici nu stie sa zboare mi-e frica sa nu il mai gasesca parintii si sa il manance o pisica.

Răspuns Câştigător
| SteelShadow a răspuns:

Dacă poate să zboare eliberează-l, așa e cel mai bine. Dacă e încă prea mic trebuie sa-l forțezi să mănânce că altfel moare. Ți-ar trebui o pară (așa i se zice) pentru pui (de tot felul) cu care îl poți hrăni mai ușor (teoretic) sau o seringă (fără ac, firește) cu capătul mai gros ca să poată trece hrana. Meiul măcinat și fiert ar fi o idee, dar, după cum specificăm mai sus, ai nevoie de o chestie din alea două. Eu am avut pui de porumbel și i-am hrănit cu seringa. Mai căuta pe Internet, scrie cum să îngrijești pui de porumbel orfani. Și să-i dai și apă, tot cu seringa.
De lăsat, n-ai unde sa-l lași, îl mănâncă mâțele... Doar dacă găsești cuibul de unde a căzut sau îl dai unui veterinar, ceva.
Daca-i fi din Iași poate te-as putea ajuta cumva cu el, dar așa...
Succes!

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cauta un cabinet veterinar; ori o farmacie veterinara care iti va spune ce sa faci.

| WarriorCat a răspuns:

Ii dai seminte pentru papagali gen mei.

| IMissYou123 a răspuns:

Buna, si eu am patit acelasi lucru. Tot asa am gasit o vrabie si nu voia sa manance. A doua zi a murit din pacate. Ai putea incerca sa ii dai ceva cu care este el obisnuit, cum ar fi insecte, rame, gandaci etc. Nu se stie sigur daca o sa moara dar trebuie sa il tii intr.o camera calduroasa si micuta ca sa nu murdareasca ceva. Sper ca te.am ajutat.